×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Osmani pas takimit me Lajçak: Dialogu të jetë i barabartë për të dy shtetet

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Pas takimit të zhvilluar me presidentin Hashim Thaçi, i dërguari posaçëm i BE-së Miroslav Lajçak është pritur edhe nga kryeparlamentarja Vjosa Osmani, raporton Front Online.

  Kryetarja Osmani tha se takimi me Lajçak ishte produktiv në cilin ka shprehur gaditshmëri qe Kuvendi të luaj rolin e mbikqqyrësit në dialogun me Serbinë.

  “Patëm një takim shumë produktiv. Në emër të Kuvendit shpreha gatishmerinë që ne si Kuvend të mbikqyrim gjithcka”, deklaroi Osmani.

  Ajo theksoi se dialogu me Serbinë duhet të ndërtohet mbi tri parimet bazë, e në të kundertën sipas Osmanit ky dialog do të prodhonte rezultat të paimplementueshëm.

  Lajçak pas takimit me Thaçin: Presim që dialogu të fillojë shpejtë, bashkëpunojmë ngushtë me SHBA-të

  Ajo, po ashtu tha se ka këtkuar nga Lajcak qe dialogu me Serbinë të jetë i barabartë për të dyja palët.

  “Potencova që presim që ky dialog të jetë i barabartë për dy palët. Dialogu të përfundojë me njohje të Kosovës nga Serbia”, deklaroi kryetarja e Kuvendit.

  Osmani po ashtu tha se në takim me të dëtguarin e posacëm të BE-së është diskutuar edhe për pritshmërit që ka BE-ja sa i përketë rezultateve nga dialogu./FrontOnline/

  https://www.facebook.com/FrontOnlineMedia/videos/626119008112849/

  Pompa e derivateve me çmimet më të lira në Kosovë
  Nga Rubrika
  Lajme22 Prill 2024
  Ish-ambasador i Shqipërisë në OKB, Agim Nesho ka folur në lidhje me paraqitjen e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani në OKB, duke...
  Lajme22 Prill 2024
  Një person e ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur pasditen e sotme në Lipjan. Rasti ka ndodhur...
  Lajme22 Prill 2024
  “Mbretëria e Bashkuar është një mbështetëse e kahershme e sovranitetit dhe pavarësisë së Kosovës”, ishte i prerë përfaqësuesi i Mbretërisë së Bashkuar...
  Të tjera
  Lajme22 Prill 2024
  Pas dështimit të zgjedhjeve në veri, analisti Visar Ymeri ka thënë se nuk është “sovrane” qeverisja në atë vend ku kundërshtohet nga...
  Lajme22 Prill 2024
  Antigona Emini, aktiviste e PDK-së, është ndarë nga jeta në moshë të re. Dega e PDK-së në Gjilan ka shprehur ngushëllime për...
  Lajme22 Prill 2024
  Me Fahrije Hoti, Shyhrete Tahirin në njërën anë, e me Vasfije Krasniqin e Elhame Muçollin në anën tjetër, presidentja Vjosa Osmani paralajmëroi...
  Sport22 Prill 2024
  Gazetari italian Mirko Di Natale ka konfirmuar se Juventusi ka shprehur interesim për transferimin e sulmuesit kosovar Edon Zhegrova. ‘Bianconerët’ janë duke...
  Lajme22 Prill 2024
  Nol Nushi nga PSD-ja ka thënë që Partia Demokratike e Kosovës ka rënë në lojën e kryeministrit, Albin Kurti dhe se PDK-ja...
  Lajme22 Prill 2024
  Situata në Kosovë u diskutua në seancën e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Vendi u përfaqësua nga presidentja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.