Lajme

Hoti apo Thaçi, “shef” i dialogut? Përgjigjet ish-ambasadori i Kosovës në SHBA

Hoti apo Thaçi, “shef” i dialogut? Përgjigjet ish-ambasadori i Kosovës në SHBA
20:52 | 16 Qershor 2020

Gjatë prezantimit të Strategjisë për Dialogun më Serbinë, kryeministri i vendit Avdullah Hoti, potencoi që ai do ta udhëheq dialogun me Serbinë. Njëkohësisht edhe presidenti i vendit Hashim Thaçi, ka deklaruar së fundmi që edhe ai do të jetë bashkudhëheqës i dialogut bashkë me kryeministrin Hoti.

Për këtë gjë ish-ambasadori i Kosovës në ShBA, Avni Spahiu ka thënë për Front Online, që të dy duhet të marrin pjesë në dialog bazuar në kompetencat dhe autorizimet që i kanë ata.

Flet ambasadori i parë i Kosovës në SHBA: Temat e dialogut po mbahen sekrete, por kështu do të duket marrëveshja në Uashington

“Natyrisht që secili duhet t`i ketë përgjegjësitë e veta institucionale dhe të dihen autorizimet e secilit. Besoj se në një ekip do të bënin punë. Ata ndodhen në pozitat në të cilat janë dhe nuk mund të themi që ata nuk munden që të përfaqësojnë në mënyrë të denjë Kosovën në dialog”, ka thënë Spahiu për Front Online.

Të tjera