Gjuha:
×
Etiketë: ishambasadori
Bota/Rajoni19 Shtator 2020
Diplomati amerikan tani i pensionuar, Christopher Dell i cili ka shërbyer si ambasador në Kosovë gjatë viteve 2009-2012 në një intervistë për Oral History Kosova ka treguar për përplasjet e politikanëve në Kosovë sa ai...
Lajme18 Shtator 2020
Ish-ambasadori amerikan në Kosovë, Christopher Dell, në një intervistë për Oral History Kosova, ka folur për karrierën e tij diplomatike në kuadër të Shërbimit të Jashtëm të Departamentit të Shtetit që nga vitet ’80. Ai...
Bota/Rajoni15 Shtator 2020
Ish-ambasadori britanik në Uashington, Kim Darroch, ka paralajmëruar se mund të ketë dhunë pas zgjedhjeve presidenciale të nëntorit në Shtetet e Bashkuara. Darroch vuri në pah se ndonëse Joe Biden është duke pasur epërsi të...
Lajme07 Shtator 2020
Ish-ambasadori i Kosovës në SHBA dhe Turqi, Avni Spahiu, nuk sheh ndonjë problem që Kosova të hapë ambasadë në Jerusalem, pasi sipas tij, këtë e ka bërë edhe partnerja strategjike e Kosovës, Shtetet e Bashkuara...
Lajme04 Shtator 2020
Sot në kryeqendrën amerikane, në Uashington në ditën e dytën të takimit në mes të palës kosovare dhe asaj serbe, pritet që të nënshkruhet një marrëveshje, e ku prezent do të jetë edhe presidenti amerikan...
Lajme02 Shtator 2020
Ish-ambasadori i Kosovës në SHBA, Avni Spahiu, ka thënë se është e paqartë ajo që do të flitet në takimin e Uashingtonit më 4 shtator, por që kjo nuk është shkak për brengosje pasi që...
Bota/Rajoni25 Qershor 2020
Ish-ambasadori i SHBA-së në Serbi, William Montgomery, ka reaguar pas aktakuzave ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli. Ai tha se publikimi i aktakuzave është një shembull tjetër i zgjerimit...
Front TV16 Qershor 2020
Ish-qeveria “Kurti”, vazhdimisht është akuzuar nga oponentët politik për prishje të raporteve me SHBA-në. Ambasadori i parë i Kosovës në këtë shtet, Avni Spahiu, për Front Online, ka thënë që e njëjta qeveri është keqkuptuar...
Lajme16 Qershor 2020
Gjatë prezantimit të Strategjisë për Dialogun më Serbinë, kryeministri i vendit Avdullah Hoti, potencoi që ai do ta udhëheq dialogun me Serbinë. Njëkohësisht edhe presidenti i vendit Hashim Thaçi, ka deklaruar së fundmi që edhe...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.