Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Ish-ambasadori i Kosovës në Amerikë: Prezenca e Trumpit i tejkalon pritshmëritë, njohja jo reale të pritet nga ky takim

  FrontOnline
  04 Shtator 2020

  Sot në kryeqendrën amerikane, në Uashington në ditën e dytën të takimit në mes të palës kosovare dhe asaj serbe, pritet që të nënshkruhet një marrëveshje, e ku prezent do të jetë edhe presidenti amerikan Donald Trump, raporton Front Online.

  Në Kosovë, këto zhvillime janë duke u përcjell me interes të madh, teksa po konsiderohet që pjesëmarrja e presidentit Donald Trump në këtë takim, ka kaluar çdo pritshmëri për këtë ballafaqim.

  Kështu ka thënë për Front Online, ish-ambasadori i Kosovës në Uashington, Avni Spahiu.

  “Së pari duhet ditur që vet fakti që presidenti do të marr pjesë më fund të takimit, me rastin e aktit të nënshkrimit të kësaj marrëveshje, flet se megjithatë ky takim i tejkalon pritjet që kanë pasur njohësit politik ndërkombëtar, lidhur me takimin”, ka thënë ai.

  Sipas tij, në këtë takim  pritet që të bëhen edhe disa përcaktime për perspektivën e dialogut në të ardhmen.

  “Tani është e qartë që përpos pjesës të bashkëpunimit ekonomik, që është kurrizi i marrëveshjes, do të ketë edhe disa përcaktime të qarta për perspektivën e dialogut në të ardhmen”, ka thënë tutje ai.

  Spahiu theksoi se në këtë takim, nuk ka gjasa që të arrihet një marrëveshje finale në mes të dy vendeve.

  “Kjo do të thotë që tani nuk është reale që të pritet që Serbia, tani ta njoh Kosovën, pra në këtë takim, po që është se përkundër deklaratave të presidentit serb është e qartë që Uashingtoni i ka bërë të ditur Serbisë se epilogu i bisedimeve i dialogut duhet të jetë vetëm njohja reciproke apo më mirë të themi njohja e Kosovës nga ana e Serbisë”, ka thënë ai për Front Online.

  Ndërsa për sa i përket delegacionit që po e përfaqëson Kosovën në takimin e Uashingtonit, Spahiu ka thënë se përfaqësuesit janë të një realiteti politik në vend, si dhe nuk komentoi se a janë të njëjtit të duhurit për të biseduar për tema të mëdha në kuadër të dialogut.

  “Së pari duhet ditur që në këtë dialog nuk zhvillohet asnjë panel lidhur me problematikat ekonomike. Kurse për sa i përket përfaqësimit është e qartë që përfaqësimi politik bëhet në bazë të një realiteti të përcaktuar dhe një legjitimiteti të fituar përmes Parlamentit apo Kuvendit të Kosovës në këtë rast. Këta janë njerëzit që janë gjendur në këtë pozitë për shkak të realitetit politik, dhe ata është mëse normale që ta përfaqësojnë Kosovën. Se a janë më të mirët apo jo është çështje polemikash, çështje debatesh por ky është realiteti”, ka deklaruar ai. /Front Online/

  Shumë sport në platformën Artmotion, sezoni i ri në ligat më të forta të botës sjellë shumë ekskluzivitete
  Nga Rubrika
  Lajme30 Maj 2023
  Kryeministri Albin Kurti nuk do të marrë pjesë në Forumin e Bratisllavës në Sllovaki ku kishte planifikuar të shkonte për shkak të...
  Lajme30 Maj 2023
  Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ka thënë se nuk kanë raport zyrat nëse është ndërprerë mësimi në komunat...
  Lajme30 Maj 2023
  Eurodeputeti dhe kryetari i Partisë së Gjelbër Europiane, Thomas Waitz ka thënë se përshkallëzimet e fundit në veri janë “rezultat i viteve...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim Zëvendës Sekretarin e Përgjithshëm për Paqe, Siguri dhe Mbrojtje në...
  Lajme30 Maj 2023
  Misioni i EULEX-it ka bërë thirrje që në veri të Kosovës të rivendoset urgjentisht paqja. “Situata e sigurisë atje është ende e...
  Lajme30 Maj 2023
  Zyrtari paralel i komunës së Zveçanit, Dragan Nedeljkoviq, në një prononcim për media sot pretendoi se ka një marrëveshje mes Listës Srpska...
  Lajme30 Maj 2023
  Policia e Kosovës ka njoftuar se situata në veri të vendit momentalisht është e qetë, edhe pse zhvillimet e djeshme kanë bërë...
  Lajme30 Maj 2023
  Kryetarja e Komisionit për Politikë të Jashtme në Parlamentin e Britanisë së Madhe Alicia Kearns, ka folur rreth zhvillimeve të ditës së...
  Lajme30 Maj 2023
  Zëvendës Sekretari Gjeneral për Sigurinë dhe Mbrojtjen e Përbashkët i Bashkimit Europian, Charles Fries ka arritur në Kosovë, pas situatës së krijuar...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.