Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Haradinaj: Në Qeveri ose opozitë, AAK nuk lëshon pe te temat e interesit nacional

  FrontOnline
  27 Korrik 2020

  Duke iu referuar zhvillimeve të fundit në procesin e dialogut Kosovë-Serbi, dhe pakënaqësive të hapura që i ka shprehur AAK, kryetari i saj Ramush Haradinaj ka thënë që ai drejton në asnjë mënyrë nuk i mbyllë sytë para dëmeve që mund t’i shkaktohen vendit.

  Ai ka thënë se koalicioni qeverisës nuk ia pamundëson fokusimin te interesi kombëtar.

  “Ne nuk lëshojmë pe në tema të interesit nacional. Koalicioni qeverisës me i mbyllë sytë dhe me heshtë para dëmeve që i bëhen vendit. Nuk do ta bëjmë këtë. Aleanca te interesi nacional nuk do të bëj kompromis”, tha ai në një intervistë për Gazetën Blic.

  Haradinaj e ka kundërshtuar emërimin e Skënder Hysenit si koordinator shtetëror për negociatat Kosovë-Serbi, dhe kjo gjë të përkrahet vetëm nga Presidenti Thaçi.

  “Është e pashpjegueshme presidenti i vendit me përkrah koordinatorin, ndërkohë që ne nuk kemi qenë të konsulta në këtë gjë. Unë pres që edhe në LDK të ketë kundërshtime në këtë qasje të Hotit”, tha ai.

  Haradinaj përsëriti edhe një herë që pjesë e procesit duhet të jetë edhe SHBA.

  “Për me kriju një momentum, me u arrit marrëveshja Kosovë-Serbi, në një kohë reale, jo kur ne i bëjmë kah 100 vjet, më falni por atë e bën Amerika. Jo tjetërkush. Amerika mbyllë tema. Duhet involvimi i Amerikës”, theksoi ai.

  Kurtishaj: Presim që Shqipëria do të jetë top destinacion turistik edhe për 2023, jo veç për patriotizëm
  Nga Rubrika
  Lajme09 Qershor 2023
  Ministri i Infrastrukturës, Liburn Aliu ka mohuar se sot është ndaluar nga KFOR-i për ta vizituar në zyrën e tij kryetarin e...
  Lajme09 Qershor 2023
  Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri ka folur për raportimet e shumta për mundësinë e vendosjes së sanksioneve ndaj Kosovës nga SHBA dhe...
  Lajme09 Qershor 2023
  Këshilltarja politike për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc në Qeverinë e Kosovës, Ardita Sinani ka reaguar pas lajmit për arrestimin e kreut të Shtëpisë...
  Të tjera
  Lajme09 Qershor 2023
  Blerim Vela, shef i stafit të presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, ka njoftuar të premten se Policia e Serbisë e ka arrestuar...
  Lajme09 Qershor 2023
  Mbrëmjen e së enjtes Tregu i Gjelbër në Prishtinë u kaplua nga zjarri. Vendi shumëngjyrësh ku ekspozoheshin shumë produkte, u bë shkrumb...
  Bota/Rajoni09 Qershor 2023
  Një aksident i rëndë ka ndodhur në qendër të Rrogozhinës, ku drejtuesi i një mjeti ka aksidentuar dy fëmijë dhe më pas...
  Lajme09 Qershor 2023
  Një aksident trafiku ka ndodhur në fshatin Brod të Shtërpcës, ku janë lënduar dy persona. Këtë për Front Online e ka konfirmuar...
  Lajme09 Qershor 2023
  Kryetari i Zveçanit, Ilir Peci, tash e dy javë pozitën e tij po e ushtron nga zyra e gjendjes civile në fshatin...
  Lajme09 Qershor 2023
  KEDS ka njoftuar se gjatë ditëve të ardhshme do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa qytete të Kosovës. Në njoftimin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.