×
 • Lajme
 • Lajme

  “Grenell i gatshëm t’i ftojë kosovarët në SHBA brenda 30 ditëve”

  FrontOnline
  29 Qershor 2020

  Analisti shqiptar që jeton në Amerikë, Uk Lushi ka zhvilluar një bisedë me emisarin e SHBA’së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell. Siç bën të ditur ai, diplomati është shprehur se janë të gatshëm për të zhvilluar një takim të ri mes dy vendeve, pas 30 ditësh.

  Kështu bëri të ditur analisti mbrëmë në një prononcim për “Ora News”, teksa dha detaje nga biseda që ai dhe një grup aktivistësh kanë pasur me emisarin Richard Grenell.

  Nga ajo që tha Lushi, Grenell ua ka bërë të ditur se nga presidenti amerikan, Donald Trump ka marrë konfirmimin për të organizuar një takim të ri pas 30 ditësh mes dy palëve.

  “Një grup aktivistësh së çështje kosovare patëm një video-konferencë më Grenellin dhe sipas raportimit të tij, ai kishte marrë mandatin nga Trump për të organizuar edhe një takim të dytë pas 30 ditësh. Sipas asaj që thotë Grenell, Trump, përkundër zhgënjimit të kësaj të shtune, ka thënë që të vazhdohet dialogu. Por nëse palët nuk duan dhe e sabotojnë këtë takim të ri, Shtëpia e Bardhë do të orientohet në çështje të tjera të politikës së jashtme. Sigurisht që SHBA nuk do ta shuaj interesimin për Kosovën, por do t’i kalohet departamentit të shtetit.”, tha Lushi.

  Tutje, ai ka shtuar se është optimist për takimet e organizuara nga amerikanët, derisa theksoi se kosovarët duhet të jenë të bashkuar në këtë proces të rëndësishëm.

  “Shqiptarët duhet të bashkohen me anën e duhur, bashkë me SHBA-në dhe BE-në, që këto të jenë me Kosovën, pasi Kosova ka qenë pala e dëmtuar e procesit. Meqë kërkohet një mbyllje e kësaj çështjeje, nuk ka asgjë të keqe që të ketë një koordinim mbarëshqiptar. Serbia duhet të pranojë se ka qenë ajo palë agresore dhe të hapë rrugë.”, tha Lushi tutje.

  Kujtojmë se takimi mes Kosovës e Serbisë ishte paraparë që të mbahej në Shtëpinë e Bardhë më 27 qershor, por i njëjti u anulua pas propozim aktakuzës nga Zyra e Prokurorit të Specializuar ndaj presidentit Hashim Thaçi, i cili pritej të merrte pjesë atje.

  Ndryshe, Thaçi dhe kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli sipas kësaj aktakuze të propozuar, pretendohet të kenë kryer krime ndaj njerëzimit dhe krimesh lufte.

  Përveç tyre akuzohen edhe disa persona të tjerë, por që nuk janë bërë të ditur emrat e tyre.

  Vlen të theksohet se akuza nuk është proceduar dhe vulosur nga Gjykata Speciale.

  Ndërsa, nga analistët vendorë e ndërkombëtarë është komentuar si ndërhyrje politike kundër bisedimeve në Shtëpinë Bardhë që pritej të fillonin më 27 qershor.

  Ndërgjegjësimi mbi autizmin dhe ndryshimi i narratives për autizmin dhe Personat me Aftësi të Kufizuar
  Nga Rubrika
  Lajme13 Korrik 2024
  Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Korrektues i Kosovës (ShKK), Ismail Dibrani, ka thënë se dy të arratisurit nga burgu, Faton Hajrizi dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shumica e pagave në Kosovë e sidomos ato të punëtorëve të sektorit publik, nuk e arrijnë vlerën e një page për të...
  Lajme13 Korrik 2024
  Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) ka reaguar ndaj Ligjit të ri për Komisionin e Pavarur të Mediave (KPM), të miratuar të...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryetari aktual i Bujanocit, Nagip Arifi edhe pas mbajtës së zgjedhjeve të 3 qershorit, thotë se nuk janë mundësitë që shqiptarëve t’iu...
  Kronika13 Korrik 2024
  Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur dje në fshatin Popolan të Suharekës. I dyshuari është dërguar në mbajtje, ndërsa viktima në...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, vizitoi për ngushëllime sot familjen Dehari në fshatin Sllupçan të Kumanovës. I shoqëruar nga ministra...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, u takua me kryeministrin e ri britanik Keir Starmer javën e kaluar në samitin e NATO-s në Uashington,...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara thanë se Rusia po kërkon të shfrytëzojë tensionet ndëretnike në rajonin e Ballkanit Perëndimor, me qëllim që të krijojë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja Vjosa Osmani ka bërë të ditur se në margjinat e Samitit të NATO-s është takuar me Sekretarin e ri të Jashtëm...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.