Bota/Rajoni

Gjashtë të vdekur nga Coronavirusi në Shqipëri, konfirmohen edhe 117 raste të reja

Gjashtë të vdekur nga Coronavirusi në Shqipëri, konfirmohen edhe 117 raste të reja
16:34 | 27 Korrik 2020

Gjatë 24 orëve të fundit gjashtë persona kanë humbur jetën nga coronavirusi në Shqipëri.

Një 49 vjeçar nga Shkodra, një 54 vjeçar nga Mirdita, një 58 vjeçar nga Tirana, pa sëmundje të tjera. Si dhe një 56 vjeçar, një 68 vjeçar dhe një 76 vjeçare, nga Tirana, me sëmundje bashkëshoqëruese.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe spitalin “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 114 pacientë, 19 janë në terapi intensive dhe 3 pacientë janë të intubuar

Ndërkohë gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 500 testime për të dyshuar të prekur me COVID-19, nga të cilat janë konfirmuar 117 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 63 raste në Tiranë, 10 në Durrës, 8 në Fier, nga 4 raste në Kukës, Has, nga 3 raste në Krujë, Lushnje, nga 2 raste në Korçë, Elbasan, Kavajë, Tepelenë, Divjakë, dhe nga 1 rast në Shkodër, Kurbin, Lezhë, Vlorë, Mirditë, Mallakastër, Përmet, Sarandë, Dibër, Himarë, Klos, Shijak.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 63 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 2745, që nga fillimi i epidemisë.

COVID-19 – Statistika (27 Korrik 2020)

Testime totale 39183

Raste pozitive 4880

Raste të shëruara 2745

Raste Aktive 1991

Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?

Të tjera