×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Ekspertja kineze: Coronavirusi mund të mbijetojë për 20 vite në temperaturat prej minus 20 gradë

  FrontOnline
  20 Qershor 2020

  Coronavirusi mund të mbijetojë deri në 20 vite në temperatura në minus 20 gradë Celsius, të paktën kështu pretendon një nga ekspertët më të shquar kinezë.

  Profesoresha Li Lanjuan, anëtare e ekipit të ekspertëve kinezë në luftën kundër COVID-19, ka deklaruar se virusi mund lehtë të bartet nga shteti në shtet, kjo pasi mbijeton gjatë në temperatura të ulëta, transmeton Telegrafi.

  Epidemilogia kineze u ka bërë thirrje autoriteteve të vendit të saj të forcojnë inspektimin e importimit të produkteve ushqimore të ngrira siç është salmoni, me qëllim që të parandalohet përhapja e mëtejme e infeksionit.

  Profesoresha Li këto komente i bëri sot gjatë një takimi në Hangzhou në lindje të Kinës.

  “Coronavirusi në veçanti nuk frikësohet nga të ftohtit. Virusi mundtë mbijetojë për muaj të tërë në minues 4 gradë Celsius dhe për 20 vite në minus 20 gradë. Kjo shpjegon pse virusi është zbuluar disa herë në tregjet e frutave të detit, ku aty nxirren gjallesat nga ujërat shumë të ftohta. Është e mundur që virusi të bartet nga njëri shtet në tjetrin”, ka shtuar ajo.

  Prince Caffe pjesëmarrës në panairin DUBAI EXPO 2021
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe Britania e Madhe kanë shprehur shqetësimet e tyre të mërkurën pas raportimeve se zyrtarë të drejtësisë...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Roja Bregdetare e Filipineve po heton përplasjen e një anije peshkimi që vrau tre persona, përfshirë kapitenin, thanë zyrtarët të mërkurën. Incidenti...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Komisioni Evropian ka konfirmuar se ka transferuar 60 milionë euro në mbështetje buxhetore për qeverinë tuniziane, pavarësisht se presidenti tunizian, Kais Saied...
  Të tjera
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Roja Bregdetare e Filipineve po heton përplasjen e një anije peshkimi që vrau tre persona, përfshirë kapitenin, thanë zyrtarët të mërkurën. Incidenti...
  Lajme04 Tetor 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në vazhdimësi po deklaron KFOR-i duhet ta marrë kontrollin ne veri të Kosovës. E, deklaratën e  Ramës,...
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Mergim Lushtaku ka thënë se pushteti aktual është misionar për degjenerimin dhe shkatërrimin e vlerave...
  Lajme04 Tetor 2023
  Serbia nuk ka ndryshuar asgjë nga politikat e saj gjenocidale dhe ka filluar të praktikojnë të njëjtat metoda që kishte zbatuar në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Komisioni Evropian ka konfirmuar se ka transferuar 60 milionë euro në mbështetje buxhetore për qeverinë tuniziane, pavarësisht se presidenti tunizian, Kais Saied...
  Lajme04 Tetor 2023
  Drejtori i përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë tha se Kosova ka fakte,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.