×
Etiketë: kineze
Bota/Rajoni11 Shtator 2020
Kosova dhe Serbia kanë nënshkruar një marrëveshje në Shtëpinë e Bardhë në Uashington. E një ndër pikat e marrëveshjes të nënshkruar nga kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka të...
Bota/Rajoni10 Shtator 2020
SHBA-ja thotë se ka revokuar vizat e më shumë se një mijë studentëve dhe studiuesve kinezë që vlerësohet se janë të rrezikshëm për sigurinë e amerikanëve. Masat pasojnë një deklaratë të presidentit, Donald Trump që...
Bota/Rajoni05 Shtator 2020
Një mësuese që ishte detyruar të jepte mësim në kampet e internimit në Zinjiang të Kinës ka thënë se ajo është sterilizuar me detyrim si pjesë e fushatës së qeverisë kineze për uljen e numrit...
Bota/Rajoni20 Gusht 2020
Fotografia e ambasadorit të ri kinez në Kiribati që shkelte mbi shpinën e njerëzve ka tmerruar të shumtë, kishte dhe nga të atilë që e përshkruajnë si ‘pritje tradicionale’ Ambasadori i ri i Kinës në...
Bota/Rajoni07 Gusht 2020
Presidenti amerikan Donald Trump urdhëroi ndalimin në SHBA të dy aplikacioneve kineze, për shkak të shqetësimeve të sigurisë. Sipas këtij urdhri, kompanitë amerikane ndalohen të bëjnë biznes me kompaninë ByteDance, që ka në zotërim aplikacionin...
Bota/Rajoni06 Gusht 2020
Mijëra amerikanëve, nga Nju Jorku në Los Angeles, nga Teksasi në Florida, prej disa javësh po i vinë në shtëpi ose në zyre pako që deklarojnë në ambalazhimin e tyre pajisje nga më të ndryshmet,...
Bota/Rajoni31 Korrik 2020
Hakerët e lidhur me qeverinë kineze synuan kompaninë bioteknike Moderna Inc, një zhvillues kryesor i hulumtimit të vaksinave koronavirus me bazë në SHBA, në fillim të këtij viti në një përpjekje për të vjedhur të...
Bota/Rajoni15 Korrik 2020
Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara do të vendosin kufizime vizash për kompani kineze si Huawei Technologies, të cilën ai e akuzoi se ka lehtësuar shkeljet e të...
Bota/Rajoni11 Korrik 2020
“Qeveria kineze mbuloi shpërthimin e koronavirusit”, kështu shprehet një virologe kineze, e cila thotë se është detyruar të arratiset nga Hong Kongu sepse e di mirë se si i trajtojnë atje ata që thonë të...
Bota/Rajoni06 Korrik 2020
Nga Piramida e Keopsit, tek Pentagoni, pallati i madh në Bukuresht, njerëzit vazhdimisht po shtyjnë kufijtë kur bëhet fjalë për megastruktura, por vetëm një është ajo që pretendohet se ka ndikuar në shpejtësinë me të...
Ekonomi06 Korrik 2020
Jeffrey Halley, analist i vjetër i tregut në OANDA, tha: “Pas festës amerikane të premten, Azia ka larguar retë Covid-19 që mbizotëruan në shtypin e fundjavës dhe filloi pozitivisht javën.” Likuiditeti ishte i hollë të premten...
Bota/Rajoni06 Korrik 2020
Një profesor kinez është burgosur të hënën, pasi i kishte kritikuar autoritetet kineze rreth mënyrës së menaxhimit të krizës pandemike. Xu Zhangrun, që kishte qenë në arrest shtëpiak, është marrë prej shtëpisë së tij në...
Bota/Rajoni03 Korrik 2020
Departamenti i Mbrojtjes në Shtetet e Bashkuara tha të enjten se ishte “i shqetësuar” për ushtrimet ushtarake kineze rreth një arkipelagu të diskutueshëm në Detin Jugor Kinez, duke vënë në dukje se manovrat do të...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.