Bota/Rajoni

Dipolmacia kineze: Ambasadori shkelë mbi fëmijët në Kiribati

Dipolmacia kineze: Ambasadori shkelë mbi fëmijët në Kiribati
08:46 | 20 Gusht 2020

Fotografia e ambasadorit të ri kinez në Kiribati që shkelte mbi shpinën e njerëzve ka tmerruar të shumtë, kishte dhe nga të atilë që e përshkruajnë si ‘pritje tradicionale’

Ambasadori i ri i Kinës në Kiribati, Tang Songen, shihet në fotografinë e shkrepur kur kishte zbritur nga aeroplani e ecën mbi shpinën e të rinjve të shtrirë e të renditur në tokë para tij, deri sa dy gra lokale të veshura me kostume tradicionale e mbështesnin të mos rrëzohej.

Ka që e interpretojnë këtë shfaqje si simbolikë të rritjes së ndikimit të Kinës në oqeanin paqësor e nëpërkëmbje, derisa ka edhe të tillë që e përshkruajnë si praktikë që është keqinterpretuar.

Kjo praktikë nuk mund të thuhet që e zakonshme në protokollin diplomatik por ja që ambasadori kinez po shkel mbi fëmijë.

Kush ështe kosovari THE VICTOR që synon tregun e jashtëm? (video)

Të tjera