×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Lufta për vaksinën, detaje të reja nga sulmi i hakerëve kinezë

  FrontOnline
  31 Korrik 2020

  Hakerët e lidhur me qeverinë kineze synuan kompaninë bioteknike Moderna Inc, një zhvillues kryesor i hulumtimit të vaksinave koronavirus me bazë në SHBA, në fillim të këtij viti në një përpjekje për të vjedhur të dhëna të vlefshme, sipas një zyrtari amerikan të sigurimit që ndjek aktivitetin kinez të hakerëve.

  Javën e kaluar, Departamenti i Drejtësisë së ShBA-së bëri publik një aktakuzë të dy shtetasve kinezë të akuzuar për spiunim në Shtetet e Bashkuara, duke përfshirë tre objektiva pa emër të SHBA, vetë e përfshirë në kërkimet mjekësore për të luftuar pandeminë COVID-19.

  Moderna, e cila është me qendër në Massachusetts dhe njoftoi kandidatin e saj për vaksinim Covid-19 në janar, konfirmoi se kompania kishte qenë në kontakt me FBI dhe ishte e vetëdijshëme për “aktivitetet e zbulimit të informacionit” të dyshuar nga grupi i hakerëve të përmendur në të kaluarën, Kina gjithashtu po garon për të zhvilluar një vaksinë, duke bashkuar sektorin e saj shtetëror, ushtarak dhe privat për të luftuar një sëmundje që ka vrarë mbi 660,000 njerëz në të gjithë botën./A2CNN

  Curri: Atdheu dhe Xhuli ia kaluan për shpejtësi të krijimit të lidhjes, Vivien dhe Getinjos (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Qershor 2024
  Për fundjavën që presim Shqipëria do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike kjo dhe për shkak të depërtimit të masave ajrore...
  Bota/Rajoni14 Qershor 2024
  Një 33-vjeçar u arrestua pasi theri me thikë një 12-vjeçare në qendrën tregtare Valkea të Finlandës të enjten në mbrëmje. Transmetuesi publik...
  Bota/Rajoni14 Qershor 2024
  Pas një samiti dy-ditor të sigurisë në Bruksel, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg dha një paralajmërim të ashpër në lidhje...
  Të tjera
  Lifestyle15 Qershor 2024
  Sara Milliken u shpall Miss Alabama në vitin 2024 dhe këtë vit kjo 23-vjeçare do të garojë me përfaqësuese të shteteve të...
  Bota/Rajoni14 Qershor 2024
  Një 33-vjeçar u arrestua pasi theri me thikë një 12-vjeçare në qendrën tregtare Valkea të Finlandës të enjten në mbrëmje. Transmetuesi publik...
  Sport14 Qershor 2024
  Një nga vendimet e VAR-it në ndeshjen hapëse të Kampionatit Evropian mes Gjermanisë dhe Skocisë u shfaq në një ekran gjigant në...
  Vip14 Qershor 2024
  Ish-konkurrentja e BBVA3 dhe moderatorja Erjola Doçi intervistoi Jul Dedën në emisionin më të ri që startoi në Top Channel, Top Arena. Mes...
  Lifestyle14 Qershor 2024
  Është i ri me moshë, por ka arritur ta përvetësoj talentin e tij prej frizeri si askush tjetër. I riu nga Prishtina,...
  Lajme14 Qershor 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka marrë pjesë në manifestimin për shënimin e 25-vjetorit të çlirimit të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.