×
 • Tenderët
 • Tenderët

  Dyshimet për manipulime, shpërthejnë akuzat për tenderin e Kuvendit

  FrontOnline
  14 Janar 2020

  Seanca e Organit Shqyrtues të Prokurimit (OSHP), ku janë dëgjuar ankesat e dy Operatorëve Ekonomik (OE) për tenderin e Kuvendit: “Renovimi i ndërtesës së Kuvendit-punët e paparashikuara” ka kaluar me akuza në mes të përfaqësuesit të kompanisë “Tekno Ing Consulting” Bujar Shkodra, si dhe Xhemail Halilit, nga Kuvendit i Kosovës, raporton “Front Online”.

   Gjatë seancës të cilën e ka monitoruar “Front Online”, përfaqësuesi i Autoritetit Kontraktues, Xhemail Halili, gjatë seancës i ka thënë përfaqësuesit të kompanisë “Tekno Ing Consulting”, Bujar Shkodra, se në kushte dhe rrethana normale, ai nuk është dashur fare të aplikoj në këtë procedurë prokurimi, pasi që, sipas tij, ai ka qenë në dijeni në detaje për punët që duhet të behën, pasi që ai është duke e realizuar një tender në Kuvendin e Kosovës.

   “Si mund t’i ndryshojmë çmimet e bashkangjitur ne atë kohe ku për të njëjtën pozicion e oferton 15 euro, ndërsa tash e ofron 39 euro. Prej ZKA është konfirmuar se do te kërkoj te trajtohet nga Konkurrenca kjo lëndë. Edhe ekspertet e OSHP-së kanë dhënë mendim ne favor të vendimit tone. Ne kemi vlerësuar ne pajtim me ligjin” ka thënë ai, raporton “Front Online”.

  Por, në anën tjetër Bujar Shkodra nga kompania “Tekno Ing Consulting” ka thënë gjatë seancës së OSHP-së se asnjë herë Autoriteti Kontraktues(Kuvendi i Kosovës) nuk iu ka dërguar ftesë ne pajtim me Ligjin e Prokurimit Publik (LPP) të negociojmë për përfundimin e këtyre punëve shtesë.

  “Për të argumentuar çmimet se nuk bëhet për fjalë për çmime të larta ne kemi sjellë dëshmi se i njëjti AK për pune të ngjashme ka kontrata me çmime 10 here me te larta se oferta jonë. Ta zëmë vetëm për ngjyrosje ka çmim të kontraktuar 35 euro për m2, ndërsa për pjese te Knaufit ka 150 euro për metër katror, pozicione që janë të ngjashme me ato që  kemi ofertuar ne ketë projekt”, ka thënë Shkodra.

  Por, prezantimi i këtyre fakteve nuk iu pëlqeu përfaqësueseve të Kuvendit, të cilët edhe pas seancës vazhduan bisedën me tone të larta, duke akuzuar njeri- tjetrin.

  Në fjalën përfundimtare përfaqësuesi Operatoret Ekonomik ankues  kërkuan nga Paneli Shqyrtues i OSHP-së të aprovoj ankesat e tyre si të bazuar dhe lënda te kthehet ne rivlerësim

  Deri sa në anën tjetër në fjalën përfundimtare përfaqësuesi  i AK-së kërkojë nga Paneli Shqyrtues të hedhen poshtë ankesat e OE-ve si te pa bazuara dhe te mbetet ne fuqi vendimi i Autoritetit Kontraktues

  Vendimi i Panelit Shqyrtues të OSHP-së do të merret në ditët në vijim, deri sa “Front Online” do t’ iu mbaj të informuar deri në fund për këtë proces të prokurimit  \Front Online \

  Edoni i shokuar teksa Lugati i tregon diçka për Artanin
  Nga Rubrika
  Tenderët24 Janar 2024
  Ministria e Punëve të Brendshme (MB) që drejtohet nga Xhelal Sveçla, ka shpallur një tender prej 120 mijë euro për shërbime hoteliere,...
  Tenderët11 Janar 2024
  Telekomi i Kosovës ka shpërblyer me tender 15 milionësh kompaninë nga Kroacia “Ericsson Nikola Tesla d.d”, raporton Front Online. Në njoftimin e...
  Hulumtime10 Janar 2024
  Ministria e Shëndetësisë (MSH) ka shpallur tenderin prej më shumë se 22 milionë euro për përfundimin e punimeve në ndërtimin e objektit...
  Të tjera
  Vip27 Shkurt 2024
  Pas debateve të forta në shtëpinë e “Big Brother Vip” kanë nisur dhe rrëfimet personale. Rike Roçi teksa bisedonte me Julin ndau...
  Sport27 Shkurt 2024
  Adrian Bajrami ka rinovuar kontratën me Benfican. Ai është pjesë e ekipit të dytë – Benfica B. Qendërmbrojtësi shqiptar zgjati kontratën deri...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Vendimi për dinarin serb është vendim politik, sipas analistit politik, Imer Mushkolaj, edhe pse, sipas tij, askush nuk e konteston se vendimi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka shkruar për vizitën e disa deputetëve të Bundestagut gjerman në Kosovë. Ata për dy...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Aksidenti me përfundim tragjik që ndodhi të hënën tek Ministria e Arsimit në Prishtinë nuk ishte i vetmi. Një ditë më parë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti, priti në takim përfaqësuesin special të qeverisë federale të Gjermanisë për vendet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.