Bota/Rajoni

Daniel Serwer: Nuk ka asnjë shans që prokurori i emëruar nga Trump të mos e dijë për Thaçin

Daniel Serwer: Nuk ka asnjë shans që prokurori i emëruar nga Trump të mos e dijë për Thaçin
07:39 | 25 Qershor 2020

Pas publikimit të akuzave ndaj presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe kreut të PDK-së, Kadri Veseli, reagime të shumta kanë ardhur nga të gjitha nivelet politike.

Kjo edhe për faktin se kjo dosje u publikua vetëm 3 ditë para se Thaçin të shkojë në Shtëpinë e Bardhë për të nënshkruar një marrëveshje me Serbinë.

Por mbrëmjen e sotme analisti Daniel Serwer thotë se prokurori që ka ngritur padinë ndaj Thaçit dhe Veselit është amerikan i emëruar nga administrata Trump.

Daniel Serwer ( i Institutit të Paqes) i thotë Richard Grenell, se nuk ka asnjë shans që prokurori të mos kishte ‘lejen tënde’ për shkak se ai është i caktuar nga Trump.

Dyfish n’plus me ArtMotion

Të tjera