Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Dalin dëshmi se Coronavirusi përhapet lehtë gjatë fluturimeve të gjata

  FrontOnline
  21 Shtator 2020

  Sipas një studimi të publikuar nga Qendra për Kontrollimin dhe Parandalimin e Sëmundjeve e Shteteve të Bashkuara, koronavirusi përhapet lehtë në mesin e udhëtarëve gjatë fluturimeve të gjata me aeroplan.

  Në raport përmendet rasti i një gruaje që fluturoi nga Londra në Vietnam në muajin mars. Ndonëse ajo e kaloi kontrollin e temperaturës trupore, gruaja pati simptoma disa ditë më vonë dhe më pas doli pozitive në testin për koronavirus.

  Përcjellësit e kontakteve arritën që ta lidhnin rastin e saj me 15 pasagjerë të tjerë, të cilët gjithashtu më vonë dolën pozitivë në testin për koronavirus, shkruan BBC.

  Megjithatë, ky rezultat i studimit ka një kufizim, sepse në kohën e realizimit të këtij fluturimi nuk kishte obligim për vendosje të maskave gjatë fluturimeve, prandaj ka gjasë që shumica e pasagjerëve të kenë qenë pa maska në aeroplanin në të cilin ndodhej kjo grua.

  Ndryshe, kompanitë ajrore kanë pësuar humbje të mëdha financiare nga përhapja e pandemisë për shkak të anulimit të shumë fluturimeve për muaj me radhë. Disa shtete kanë përgatitur pako ndihmëse financiare për t’i shpëtuar këto kompani nga falimentimi.

  Atdhe Xharavina eliminohet nga Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Ka shkuar në 17 numri i të plagosurve në Itali si pasojë e shpërthimit të zjarrit në një ndërtesë. Si pasojë e...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Shoqëria gjithnjë e më individualiste drejt së cilës ne ecim po vihet re me më shumë forcë në Korenë e Jugut. Atje,...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Të paktën 70 persona kanë vdekur dhe më shumë se 350 janë plagosur pas përplasjes së trenave në Indi. Mediat raportojnë se...
  Të tjera
  Vip02 Qershor 2023
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Dafina Zeqiri, është mjaft aktive dhe ndan me ndjekësit në rrjete sociale postime të ndryshme. Ajo ditë më...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Të paktën 70 persona kanë vdekur dhe më shumë se 350 janë plagosur pas përplasjes së trenave në Indi. Mediat raportojnë se...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Gjykata e shkallës së parë e Elbasanit, në Shqipëri, liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, ndërsa i kishte mbetur pa...
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka kërkuar nga presidentja Vjosa Osmani që ta ushtrojë detyrën e saj kushtetuese për...
  Lajme02 Qershor 2023
  Politikani shqiptar i Maqedonisë së Veriut, Ali Ahmeti ka vizituar sot prindërit e ish-presidentit Hashim Thaçi në Kosovë. I shoqëruar nga zëvendëskryeministri...
  Lajme02 Qershor 2023
  Pas më shumë se tetë orëve, ka përfunduar debati parlamentar për situatën në veri. Opozita ka hedhur kritika ndaj pushtetit për zhvillimet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.