Bota/Rajoni

Daçiqi falënderon Algjerinë për mosnjohje të Kosovës një ditë pasi Grenelli tha se Serbia ka ndalur fushatën

Daçiqi falënderon Algjerinë për mosnjohje të Kosovës një ditë pasi Grenelli tha se Serbia ka ndalur fushatën
10:55 | 16 Qershor 2020

Nënkryetari i parë i Qeverisë dhe ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka falënderuar Algjerinë për siç ka thënë ai “mbajtje të pozicionit parimor” kur bëhet fjalë për pavarësinë e Kosovës.

Ai në një bisedë me ministrin e Punëve të Jashtme të Algjerisë, Sabri Boukadoum, e ka falënderuar atë dhe shtetin e tij që nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës, njofton faqja zyrtare e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Serbisë të martën.

Dhe ky falënderim i Daçiqit vjen vetëm një ditë pasi emisari i presidentit të SHBA-së Donald Trump për dialogun Kosovë – Serbi, Richard Grenell, njoftoi se Serbia ka ndaluar fushatën kundër pavarësisë së Kosovës për t’i hapur rrugë takimit në Washington, më 27 qershor.

Për ndaljen e fushatës nga Serbia, dje ka shkruar edhe kryeministri Avdullah Hoti.

Black Friday –  Eja dhe ndaj emocionet e zbritjes ekstreme në Comodita Home

Të tjera