×
Etiketë: grenelli
Lajme22 Shtator 2020
Kryetari i LVVV-së dhe ish-kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është pyetur në DESKU të KTV-së rreth akuzave që i janë bërë për anti-amerikanizëm. Ka thënë se për të, i dërguari i posaçëm i administratës Trump...
Bota/Rajoni22 Shtator 2020
Kryeshefi ekzekutiv i Korporatës Ndërkombëtare të Financave dhe Zhvillimit në SHBA (DFC), Adam Boehler, emisari Richard Grenell dhe zyrtarë të tjerë të qeverisë amerikane do të takohen me përfaqësuesit shtetëror të Serbisë. Kryeshefi ekzekutiv të...
Lajme21 Shtator 2020
Në Kosovë, të hënën do të qëndrojë një delegacion i qeverisë amerikane i kryesuar nga Adam Boehler, kryeshef ekzekutiv i Korporatës Ndërkombëtare të Financave dhe Zhvillimit në SHBA (DFC). Sot në Kosovë do të vijë...
Lajme16 Shtator 2020
Dy javë pasi që kundërshtoi haptas ish-ministrin e jashtëm Petrit Selimi në cicërrimat e tij për investimet amerikane në gazpërçues dhe liberalizim të vizave amerikane, Përfaqësuesi special i Presidentit Trump dhe ish drejtori i Inteligjencës...
Lajme15 Korrik 2020
Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, e ka quajtur kritike qasjen e ambasadorit Richard Grenell rreth rifillimit të dialogut Kosovë – Serbi. Sipas saj, i emisari special i Administratës Trump për dialogun,...
Lajme09 Korrik 2020
Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se ShBA-ja ka bërë analizë ekonomike dhe se Grenell po flet vazhdimisht për ekonominë. Sipas Haradinajt, SHBA-ja nuk po flet vetëm sa për ta marrë Kosovën me të...
Lajme02 Korrik 2020
Përpjekjet për arritjen e një marrëveshjeje edhe pa Hashim Thaçin nuk do t’i ndalë as administrata e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Një burim i afërt me zhvillimet i ka thënë KOHËS se emisari i...
Lajme22 Qershor 2020
Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka mbajtur një konferencë për media lidhur takimin qe do të zhvillohen në Uashington për arritjen e një marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, raporton Front...
Lajme16 Qershor 2020
Ish-diplomati kosovar në Uashington, Avni Spahiu, ka shprehur besim ndaj Grenellit. Ai ka thënë që me angazhimin e Grenellit në dialog, është vënë në pah edhe serioziteti i SHBA-së, kundrejt këtij procesi. “Nga ana tjetër...
Bota/Rajoni16 Qershor 2020
Nënkryetari i parë i Qeverisë dhe ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, ka falënderuar Algjerinë për siç ka thënë ai “mbajtje të pozicionit parimor” kur bëhet fjalë për pavarësinë e Kosovës. Ai...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.