×
 • Lajme
 • Lajme

  Spahiu: Grenelli e ka marr seriozisht dialogun, s’do të ketë zgjidhje përfundimtare

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Ish-diplomati kosovar në Uashington, Avni Spahiu, ka shprehur besim ndaj Grenellit. Ai ka thënë që me angazhimin e Grenellit në dialog, është vënë në pah edhe serioziteti i SHBA-së, kundrejt këtij procesi.

  “Nga ana tjetër Grenell e ka marrë seriozisht siç duket angazhimin e SHBA-së në këtë proces dhe shpresoj që me atë vrull dhe me energji që e ka reaguar deri më tani, të jetë i denjë për të afruar të dyja palët dhe për të biseduar në mënyrë serioze, rreth çështjeve që preokupojnë të dy vendet”, ka thënë Spahiu.

  Ish-ambasadori i Kosovës në SHBA, Avni Spahiu, ka thënë për Front Online, se ka shumë pak informacione për sa i përket temave të diskutimit në dialogun Kosovë-Serbi. Spahiu poashtu theksoi se nuk pret që të ketë zgjidhje të konfliktit Kosovë-Serbi së shpejti.

  “Nuk pres që do të ketë një zgjidhje përfundimtare së shpejti në këtë aspekt. Kjo edhe për shkak të rrethanave në të cilat gjendemi në përgjithësi. E kam parasysh edhe zgjedhjet në SHBA, pastaj zgjedhjet në Serbi, dhe zhvillimet në rajon. Me rëndësi është që po vazhdon procesi, por nuk shoh ndonjë zgjidhje të shpejtë rreth kësaj çështje”, ka thënë ai, për Front Online.

  Flet ambasadori i parë i Kosovës në SHBA: Temat e dialogut po mbahen sekrete, por kështu do të duket marrëveshja në Uashington

  Spahiu theksoi edhe faktin e mungesës së temave që do të vendosen nga Kosova, në tryezën e dialogut në Uashington.

  “Epilogu i  marrëveshjes të paktën nga ajo që po shohim edhe pse nuk i kemi të gjitha informacionet se çfarë do të hidhet në tavolinën e bisedimeve, por sipas premtimeve shpresojmë që do të ketë një zgjedhje e cila do ta bëj Serbinë që në një mënyrë të ketë një qëndrim më të qartë, duke e parë realitetin që ekziston tash e 20 vite në Kosovë. Kjo do të kurorëzohej me një njohje të Kosovës”, ka thënë Spahiu.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Kronika18 Prill 2024
  Mbi 10 mijë raste të raportuara të dhunës në familje janë bërë në Policinë e Kosovës prej vitit 2020 deri më 2023...
  Lajme18 Prill 2024
  Të martën, Kosova u mbështet nga shumica dërrmuese e deputetëve në Asamblenë e Parlamentare të Këshillit të Evropës, duke shënuar një hap...
  Kronika18 Prill 2024
  Brenda pesë ditëve ndodhën dy ngjarje tragjike në Kosovë. Dy gra u privuan nga jeta prej bashkëshortëve, njëra në Ferizaj e tjetra...
  Të tjera
  Lajme18 Prill 2024
  Sot në Kuvendin e Kosovës do të bëhet konstituimi i Komisionit Hetimor Parlamentar për procesin e subvencionimit të blerjes së teksteve shkollore...
  Lifestyle18 Prill 2024
  Dashi Do të përfshiheni në një debat mjaft të ndezur, i cili rrezikon që të kthehet agresiv. Mundohuni që të mos keni...
  Lajme18 Prill 2024
  Sot në Bruksel do të zhvillohet takimi mes Kosovës dhe Serbisë. Bashkimi Europian ka konfirmuar se takimi i radhës në nivel të...
  Lajme18 Prill 2024
  Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama për nder të Ditës së Dëshmorëve të Komunës së Prishtinës, sot do të bëjë homazhe te varrezat...
  Lajme18 Prill 2024
  Sot me fillim nga ora 09:00 në sallën “1 tetori” do të mbahet ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...
  Lajme18 Prill 2024
  Të enjten mbi Kosovë parashihet të mbajë mot me vranësira të shpeshta dhe intervale të shkurta me diell. Sipas Meteo Kosova, gjatë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.