×
 • Lajme
 • Lajme

  Von Cramon: Grenelli deshi të anashkalonte BE-në dhe Qeverinë Kurti

  FrontOnline
  15 Korrik 2020

  Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, e ka quajtur kritike qasjen e ambasadorit Richard Grenell rreth rifillimit të dialogut Kosovë – Serbi.

  Sipas saj, i emisari special i Administratës Trump për dialogun, deshi të anashkalonte Bashkimin Evropian dhe ish-qeverinë, atë Kurti.

  Në një intervistë për KP-në, ajo tha se kosovarët ka kohë që kanë merituar liberalizimin e vizave.

  “Z. Grenell dëshironte të anashkalonte BE-në dhe qeverinë e dikurshme demokratike (Qeverinë Kurti v.j.). Nëse do të shikonit kohën dhe mënyrën e deklaratave të tij, nuk synonte të ndihmonte BE-në fare. Unë kam thënë që nëse duam stabilitet afatgjatë në rajon, do të na duhen edhe BE-ja dhe SHBA-ja, nuk mund t’i ndajmë ato dhe duhet të kemi një dialog, me BE-në në vendin e shoferit”, ka thënë Cramon.

  Takimi thirrur nga Grenell Kosovë – Serbi në Shtëpinë e Bardhë për 27 qershor, u anulua, pasi u ngrit atakuzë nga Specialja ndaj presidentit Hashim Thaçi.

  Tash dialogu do të vazhdojë në Bruksel, nesër, ku Kosova do të përfaqësohet nga kryeministri Avdullah Hoti.

  Von Craon e ka quajtur shumë të brishtë situatën politike në vend, por ka shpresë sipas diplomates gjermane

  “Mund të them, se jam e lumtur që shoh që dialogu midis Prishtinës dhe Beogradit po rifillon përsëri nga BE, dhe unë e di që zoti Hoti është shumë i përkushtuar për suksesin e dialogut. Është e vështirë të vlerësosh punën e tyre pas një kohe kaq të shkurtër; veçanërisht shumë çështje në Kosovë nuk mund të zgjidhen shpejt, siç janë korrupsioni, sundimi i ligjit, shëndetësia ose sistemi arsimor. Këto reforma kërkojnë kohë më të gjatë dhe ndryshime të thella, por unë kam plot shpresë se Qeveria e Hoti do të dëshmojë gatishmërinë e saj për të vepruar. Në situatën aktuale, ne shohim pothuajse numra shumë të lartë të rasteve me COVID 19”, ka thënë ajo.

  Edoni i shokuar teksa Lugati i tregon diçka për Artanin
  Nga Rubrika
  Lajme25 Qershor 2024
  Deputetja e LDK’së, Rrezarta Krasniqi, ka thënë se korrupsioni masiv i qeverisë Kurti u konfirmua sot pasi prokuroria nis hetimet për faljen ilegale...
  Lajme25 Qershor 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, e ka filluar vizitën zyrtare në Strasburg të Francës. Në njoftimin e lëshuar...
  Lajme25 Qershor 2024
  Është hapur sërish grupi “Albkings”, i cili po publikon foto e video intime, por edhe të dhënat personale të grave e vajzave....
  Të tjera
  Sport25 Qershor 2024
  Kombëtarja e Shqipërisë e përfundoi rrugëtimin në Euro 2024, pasi arriti të arkëtojë vetëm një pikë në Grupin B. Përkundër se ishte...
  Lajme25 Qershor 2024
  Deputetja nga radhët e LDK-së, Vlora Dumoshi ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Kushtuetuese lidhur me rastin e shkarkimit të Kimete Gashi,...
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia e rajonit të Prishtinës me rekomandimin e prokurorit të shtetit ka iniciuar një hetim në drejtim të veprës penale “Ndërhyrje në...
  Vip25 Qershor 2024
  Meriton Mjekiqi dhe Ilnisa Agolli kanë qenë një nga çiftet më të komentuar në Big Brother VIP Albania 3. Ata u përfolën...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara pritet të njoftojnë të martën një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën prej 150 milionë dollarësh. Lajmi u...
  Sport25 Qershor 2024
  Kylian Mbappe rrezikon të humbasë ndeshjen e fazës së 1/8-tës së Francës në Euro 2024 nëse një gjë ndodh në rikthimin e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.