×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Brazili regjistron mbi 1,000 viktima të koronavirusit për 24 orë, Bolsonaro më në fund e pranon rrezikun

  FrontOnline
  12 Korrik 2020

  Gjatë 24 orëve të kaluara, në Brazil janë regjistruar 1,071 persona të vdekur nga Covid-19, njoftuan autoritetet e këtij vendi.

  Kështu, numri i përgjithshëm i viktimave të sëmundjes së re në vendin më të prekur të Amerikës Jugore shkoi në 71,469, që është gjithashtu shifra e dytë më e lartë në botë, pas Shteteve të Bashkuara, shkruan “CNN”, transmeton Gazeta Express.

  Përpos viktimave, gjatë kësaj periudhe u regjistruan edhe 39,023 raste të reja të infektimeve dhe numri i përgjithshëm i të prekurve shkoi në 1,839,850, një ndër shifrat më të larta në tërë botën.

  Në mesin e personave të infektuar është edhe presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro. Pas infektimit, ai e pranoi rrezikun serioz që vjen nga virusi, të cilin në të kaluarën e ka cilësuar si grip të lehtë.

  “Ne e dimë fatalitetin e virusit për ata që janë në një moshë të caktuar, si unë, mbi 65 vjeç, si dhe për ata që kanë sëmundje të tjera. Në ato raste, virusi mund të jetë vendimtar dhe të çojë në vdekje, të gjithë e kanë ditur këtë”, tha Bolsonaro.

  Brazili përditë ka raportuar mbi një mijë viktima dhe dhjetëra mijëra të infektuar që nga fillimi i majit dhe është në mesin e shteteve me përhapjen më të shpejtë të pandemisë.

  KEDS: Erërat dhe reshjet e borës shkaktojnë dëme në rrjetin elektrik, disa zona mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Programi Botëror i Ushqimit ka ndërprerë dërgesat e ushqimit “për të shpëtuar jetë” në Gazën veriore, duke thënë se autokolonat e ndihmave...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Njëmbëdhjetë janë protestuesit e arrestuar pas përfundimit të së parës protestë kombëtare të opozitës, që u zhvillua me Rithemelimin dhe grupin Bardhi...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Ambasadorja amerikane në Ukrainë, Bridget Brink, ka thënë të martën se është plotësisht e bindur që Kongresi amerikan do të miratojë ndihmë...
  Të tjera
  Sport20 Shkurt 2024
  Inter ka shënuar fitore me rezultat minimal 1-0 ndaj Atletico Madridit në ndeshjen e parë të fazës së 1/8 së finales në...
  Vip20 Shkurt 2024
  Ledjona dhe Meritoni kanë bërë debat të ashpër në prajm, arsyeja ishte ngacmimet e këtij të fundit duke ia përmendur emrin e...
  Sport20 Shkurt 2024
  PSV Eindhoven dhe Borussia Dortmundi kanë barazuar 1-1 në ndeshjen e parë në kuadër të 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve....
  Ekonomi20 Shkurt 2024
  Deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami, ka folur për përkeqësim të gjendjes ekonomike dhe thellimin e varfërisë gjatë qeverisjes Kurti. Sipas tij, masat...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Ambasadorja amerikane në Ukrainë, Bridget Brink, ka thënë të martën se është plotësisht e bindur që Kongresi amerikan do të miratojë ndihmë...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Opinionsti Bardhyl Meta ka dhënë një koment për fitoren e Qeverisë Kurti. Sipas tij, fitoren e kësaj qeverie e ndihmoi pjesa populliste...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.