×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Bizneset në Shqipëri që fshehin të prekurit me COVID-19, mund të gjobiten nga 100 deri në 700 mijë lekë

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Furra buke, parukeri, taksi, restorante, supermarkete apo dhe banka nuk i kanë shpëtuar gjobave të Inspektoriatit Shëndetësor Shtetëror për mosrespektim të masave antiCovid, sidomos në këtë kthim të dytë të numrit të rritur të të prekurve nga koronavirus.

  Kreu i inspektoriatit thotë se kemi ashpërsuar kontrollet dhe askush nuk mund të tolerohet pasi rrezikon si punonjësit, ashtu dhe klientët në rastet e bareve apo subjekteve të tjera që ofrojnë shërbim.

  Por përveç gjobave që variojnë nga 100 deri 700 mije lekë të reja, shumë subjekte janë mbyllur, përfshirë edhe dy institucione publike.

  Ndonëse ka një tendencë të administratave të subjekteve për t’u bërë presion punonjësve të tyre të mos tregojnë kur rezultojnë të prekur me Covid-19 apo dhe familjarëve të tyre është Instituti i Shëndetit Publik në bashkëpunim me operatorin e kujdesit shëndetësor që njoftojnë menjëherë inspektoriatin për mbyllje të aktiviteteve, të plotë apo te pjesshëm sipas rastit.

  Për shkak të punimeve në rrjet në këto zona do ketë ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Një tërmet me magnitudë 4.7 ballë të shkallës Rihter goditi Turqinë pas mesnate, raporton EMSC. Epiqendra e tërmetit ishte 46 kilometra në...
  Bota/Rajoni17 Prill 2024
  Serbia është cilësuar si kërcënim kryesor në tri vende të Ballkanit Perëndimor sipas qytetarëve të tyre. Ky përfundim është nxjerrë nga anketa...
  Bota/Rajoni17 Prill 2024
  Shqipëria nuk është më pjesë e vendeve nën monitorim nga Këshilli i Evropës. Ky është vendimi i marrë sot nga Asambleja Parlamentare...
  Të tjera
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Një tërmet me magnitudë 4.7 ballë të shkallës Rihter goditi Turqinë pas mesnate, raporton EMSC. Epiqendra e tërmetit ishte 46 kilometra në...
  Bota/Rajoni17 Prill 2024
  Serbia është cilësuar si kërcënim kryesor në tri vende të Ballkanit Perëndimor sipas qytetarëve të tyre. Ky përfundim është nxjerrë nga anketa...
  Lajme17 Prill 2024
  Presidenti i Kroacisë Zoran Milanoviq është shprehur sot e mbështet anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës pavarësisht se Presidenti i Serbisë...
  Lajme17 Prill 2024
  Deputetja nga Lista Guxo, Jeta Statovci, bllokimin e qindra qytetarëve në pikat kufitare nga autoritetet serbe, e ka cilësuar si sinjal pasqyrues...
  Lajme17 Prill 2024
  Ambasadori dhe përfaqësuesi i Shqipërisë pranë Këshillit të Evropës (KiE), Dastid Koreshi, ka vlerësuar se një koordinim i jashtëzakonshëm dhe punë intensive...
  Lajme17 Prill 2024
  Avokatja Emira Gavazaj-Gashi tha se ka gra që pasi e paraqesin rastin e dhunës familjare, pas një dite i kërkohet të tërhiqet....

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.