×
Etiketë: bizneset
Ekonomi30 Shtator 2020
Bizneset të cilat kanë pasur humbje si pasojë e pandemisë me COVID-19 do të ndihmohen nga Fondi për Rimëkëmbje Ekonomike i Qeverisë së Kosovës në bazë të listës së numrit të punëtorëve të regjistruar që...
Ekonomi30 Shtator 2020
Në vazhdën e vizitave që po iu bën bizneseve drejtori i ATK-së Ilir Murtezaj, u ndal edhe në industrinë e përpunimit të drurit “Ciao Berto”. Murtezaj u njoh për së afërmi me problemet që janë...
Lajme24 Shtator 2020
Komuna e Mitrovicës ka liruar nga pagesa për shfrytëzim të hapësirës publike të gjitha bizneset deri në dhjetor të vitit 2021. Në mbledhjen e Kuvendit të Komunës përveç kësaj, u aprovuan edhe një sërë pikash...
Ekonomi22 Shtator 2020
Kryetari i Grupit Parlamentar te PDK-së, Bedri Hamza, pas mbledhjes së kryesisë së Kuvendit ka thënë se është vonuar me aprovimin e buxhetit dhe ai nuk ka qenë adekuat për nevojat e kohës. Hamza ka...
Ekonomi21 Shtator 2020
Bizneset në Mitrovicë llogaritet se pësuan humbje rreth 40 milionë euro për shkak të COVID-19 Pandemia COVID-19 përveç kërcënimit serioz për shëndetin e njeriut, ka shkaktuar humbje të mëdha edhe për bizneset në komunën e...
Auto19 Shtator 2020
Tre hakerë të rinj nga Kosova u arrestuan të enjten nga Policia. Atyre iu vunë prangat pas një hetim të gjatë të Sektorit për Hetime të Krimeve Kibernetike dhe FBI-së. Këta persona dyshohet se kanë...
Ekonomi19 Shtator 2020
Projektligji për rimëkëmbjen ekonomike dështoi të votohet sërish në parim në seancën e së enjtes, por ky veprim po konsiderohet i rrezikshëm për ekonominë e Kosovës. Derisa qeveria kërkon sa më parë të votohet projektligji...
Ekonomi18 Shtator 2020
Nerona Bajgora, pronare në një nga dyqanet e Prishtinës, thotë se pandemia ka ndikuar jashtëzakonisht keq në biznesin e saj dhe puna që po bëhet nuk po u siguron fitim e madje as mbulim të...
Ekonomi17 Shtator 2020
Nga fillimi i pandemisë e deri më tani humbjet e bizneseve në vend janë 1 miliard euro, që është një alarm për vendimmarrësit. Kështu është thënë në konferencën e përbashkët të Odës Ekonomike të Kosovës...
Ekonomi14 Shtator 2020
Kumari, si në kazino reale ashtu dhe në internet, me makina elektronike apo baste sportive, është identifkuar prej kohësh si një nga kanalet e pastrimit të parave në vendet e Ballkanit perëndimor. Shumat e mëdha...
Lajme10 Shtator 2020
Gjendja e krijuar në vend si pasojë e pandemisë Covid 19, ka rënduar shumë sektorin privat të vendit. Kësisoj, shumë biznese po detyrohen të reduktojnë numrin e punëtorëve brenda kompanive. Punëtorë, këta në të cilët...
Lajme03 Shtator 2020
Drejtori i ATK-së, Ilir Murtezi tha se është e vështirë të arrihen objektivat e planit deri në fund të vitit duke e pasur parasysh rënien e të hyrave dhe uljen e qarkullimit ku bizneset nuk...
Lajme03 Shtator 2020
Pas implementimit të Pakos Emergjente e cila u propozua nga Qeveria e Kosovës për t’iu dalë në ndihmë bizneseve të cilat u përballen me humbje ekonomike, u raportua se kjo pako po keqpërdoret nga shumë...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.