Bota/Rajoni

BE-ja shtyn vendimin për hapjen e kufijve të jashtëm, kjo është arsyeja

BE-ja shtyn vendimin për hapjen e kufijve të jashtëm, kjo është arsyeja
20:59 | 28 Qershor 2020

Presidenca Kroate e BE u kishte dhënë vendeve anëtare deri të shtunën në mbrëmje për të votuar një listë të vendeve të hartuara të premten, për të cilat BE do të hapte kufijtë e saj, por disa vende anëtare kanë kërkuar më shumë kohë për të vendosur.

Lista e propozuar e BE-së për vendet, qytetarët e të cilave do të lejoheshin të udhëtojnë në Europë përmban katërmbëdhjetë vende: Algjeri, Australi, Kanada, Gjeorgji, Japoni, Mal të Zi, Marok, Zelanda e Re, Ruanda, Serbia, Koreja e Jugut, Tajlanda, Tunizia dhe Uruguaji.

Kina është shtuar, në kushtet e reciprocitetit për të lejuar udhëtarët e BE-së të hyjnë brenda.

Udhëtarët nga Andorra, Monaco, Vatikani dhe San Marino pranohen gjithashtu në BE nga 1 korriku.

Lista nuk përfshin Shtetet e Bashkuara dhe paraqet një goditje të madhe për imazhin amerikan globalisht.

Që një vend të pranohet në listën e hyrjes, propozimi i BE-së përcakton disa kritere epidemiologjike. Në veçanti, një normë e rasteve të reja të Covid-19 afër ose më poshtë se 16 për 100,000 banorë (mesatarja në BE) gjatë 14 ditëve të fundit.

“Ishtë e vështirë të parashikosh një rezultat,” i tha një burim diplomatik i BE-së, agjensisë së lajmeve AFP, por presidenca shpreson të jetë në gjendje të votojë të hënën, “shtoi ai.

Blini derivate me çmim të lirë dhe hyni në garë për të fituar banesë, iphone 13 e 19 shpërblime tjera

Të tjera