×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  BE-ja shtyn vendimin për hapjen e kufijve të jashtëm, kjo është arsyeja

  FrontOnline
  28 Qershor 2020

  Presidenca Kroate e BE u kishte dhënë vendeve anëtare deri të shtunën në mbrëmje për të votuar një listë të vendeve të hartuara të premten, për të cilat BE do të hapte kufijtë e saj, por disa vende anëtare kanë kërkuar më shumë kohë për të vendosur.

  Lista e propozuar e BE-së për vendet, qytetarët e të cilave do të lejoheshin të udhëtojnë në Europë përmban katërmbëdhjetë vende: Algjeri, Australi, Kanada, Gjeorgji, Japoni, Mal të Zi, Marok, Zelanda e Re, Ruanda, Serbia, Koreja e Jugut, Tajlanda, Tunizia dhe Uruguaji.

  Kina është shtuar, në kushtet e reciprocitetit për të lejuar udhëtarët e BE-së të hyjnë brenda.

  Udhëtarët nga Andorra, Monaco, Vatikani dhe San Marino pranohen gjithashtu në BE nga 1 korriku.

  Lista nuk përfshin Shtetet e Bashkuara dhe paraqet një goditje të madhe për imazhin amerikan globalisht.

  Që një vend të pranohet në listën e hyrjes, propozimi i BE-së përcakton disa kritere epidemiologjike. Në veçanti, një normë e rasteve të reja të Covid-19 afër ose më poshtë se 16 për 100,000 banorë (mesatarja në BE) gjatë 14 ditëve të fundit.

  “Ishtë e vështirë të parashikosh një rezultat,” i tha një burim diplomatik i BE-së, agjensisë së lajmeve AFP, por presidenca shpreson të jetë në gjendje të votojë të hënën, “shtoi ai.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Një takim privat i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara pritet të zhvillohet në Nju Jork. Ky takim do të mbahet...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Aleatët politikë të presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan duan të rimarrin kontrollin e Stambollit në zgjedhjet lokale të marsit. Mediat e pavarura...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin tha më herët sot se më shumë se 25,000 gra dhe fëmijë ishin vrarë nga Izraeli...
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, tha se në shëndetësi nuk ka zhvillim nga Qeveria Kurti, por sipas tij ka vetëm degradim. Sipas...
  Sport29 Shkurt 2024
  Edon Zhegrova po kalon një sezon të karrierës te Lille në elitën e futbollit francez. Ylli kosovar është prej futbollistëve më të...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi të hënën është takuar me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, ndërsa sot ai ka publikuar...
  Vip29 Shkurt 2024
  Të lindurit në vitin e brishtë, më 29 shkurt, kanë një ditëlindje ndryshe nga kushdo tjetër. Kjo datë është vetëm një herë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Këshilltari në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Çerim Bajrami, është sulmuar fizikisht. Rasti ka ndodhur sot rreth orës 16:00, në...
  Lajme29 Shkurt 2024
  KFOR-i ka bërë të ditur se një person me armë zjarri (lodër) në veri të Mitrovicës sot pasdite ka filluar të sillej...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.