×
 • Lajme
 • Lajme

  Agim Veliu sot qëndroi në divizionin që mori vendim ta largoj nga Kosova këshilltarin e Albin Kurtit

  FrontOnline
  24 Shtator 2020

  Në të kaluarën u raportua se Ministria e Agim Veliut kishte marrë vendim për ta refuzuar kërkesën e këshilltarit amerikan të Albin Kurtit, Tienmu Ma për të qëndruar në Kosovë.

  Kësisoj, aso kohe u raportua që amerikanit do t’i kërkohet nesër që të lëshojë Kosovën.

  E Agim Veliu pikërisht sot ka qëndruar në Divizionin për të Huaj, Viza dhe Leje Qëndrimi, divizion ky që ka marrë vendimin, shkruan Infokus.

  Vet Veliu ka publikuar fotografi nga vizita.

  “Sot vizitova Divizionin për të Huaj, Viza dhe Leje Qëndrimi për të parë për së afërmi punën e këtij divizioni, i cili funksionon në kuadër të Departamentit për Shtetësi, Azil dhe Migracion dhe është përgjegjës për shqyrtimin dhe vendosjen për aplikimet për shtetësi.

  U njoftova me punën dhe procesin e aplikimit dhe u sigurova që kriteret dhe kërkesat ligjore janë dhe do të respektohen në të gjitha rastet pa dallim.

  Gjatë vitit 2019 ky divizion ka shqyrtuar 6800 kërkesa për leje qëndrim dhe 1444 kërkesa për viza, ndërsa deri më tani në vitin 2020 ka shqyrtuar mbi 4000 kërkesa për leje qëndrim”, ka shkruar sot Veliu.

  Kujtojmë që Veliu është një prej politikanëve me raportet më të acaruara me Vetëvendosjen dhe kryesisht Albin Kurtin.

  Kjo sidomos prej kohës kur Kurti sa ishte Kryeministër e kishte shkarkuar Veliun nga posti që e ushtron edhe tash në Qeverinë Hoti, atë të ministrit të Punëve të Brendshme.

  NimiTV ofron 30% zbritje për Black Friday
  Nga Rubrika
  Lajme01 Mars 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar anëtarin e Presidencës së Bosnjës dhe Hercegovinës, Denis Beçiroviq, me rastin e Ditës së Pavarësisë....
  Lajme01 Mars 2024
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ndërsa lokalisht pritet të ketë reshje shiu, të cilat në momente...
  Lajme01 Mars 2024
  Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak është takuar sot me presidenten e Vjosa Osmani. Lajçak ka thënë se me...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Korenica, ka treguar arsyet kryesore të kundërshtimit të projektligjit për fertilizimin e asistuar apo siç njihet ndryshe...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës është mbledhur sot për herë të dytë, e ku kanë diskutuar për tetë pika përfshirë atë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka uruar bashkëluftëtarin e tij, njëkohësisht mësuesin e devotshëm me rastin e...
  Lajme01 Mars 2024
  Avokati Ardian Bajraktari, duke komentuar vendimin e Gjykatës së Apelit që rasti i vrasjes së Marigona Osmanit të kthehet në rigjykim, tha...
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës në lidhje me raportet e saj me Shtetet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.