Lajme

540 raste aktive me Covid-19 në Prishtinë, sot priten rezultatet e 40 personave

540 raste aktive me Covid-19 në Prishtinë, sot priten rezultatet e 40 personave
13:13 | 02 Korrik 2020

Numri i të përkorëve me Coronavirus në Kosovë ka shënuar rritje. Vetëm mbrëmë kanë rezultuar pozitiv 113 perona, ku 36 nga të infektuarit janë nga Komuna e Prishtinës, raporton Front Online.

Në këtë komunë janë 540 raste aktive, ndërsa sot janë marrë edhe 40 mostra, ku rezultati i tyre pritet të dalë në mbrëmje.

Këtë e ka bërë të ditur në një prononcim për Front Online, drejtori i Shëndetësisë, Bujar Gashi.

“Në komunën e Prishtinës janë 540 raste aktive, sot janë marrë 40 mostra rezultati pritet të dal në mbrëmje”, deklaroi Gashi.

Ditë më parë, 11 mjek nga komuna e Prishtinë kanë rezultuar pozitiv me Coronavirus. Drejtori i Shëndetësisë në këtë komunë për Front Online tha se nuk ka raste tjera të personalit shëndetësorë që janë infektuar me Covid-19.

“Personel tjetër shëndetësorë të prekur me Coronavirus në Komunën e Prishtinës nuk ka”, tha ai.

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka bërë një propozim se si t’i qasmi pandemisë së Coronavirusit, dhe njëra nga pikat e propozimit ka qenë që të bëhen testet serologjike.

Lidhur me këtë, Gashi ka thënë se propozimi i kryetarit është marrë parasysh, por nuk ka filluar të zbatohet.

“Propozimi i kryetarit të Prishtinës për testet serologjike është marrë parasysh nga niveli qendrorë, por nuk është ende i zbatueshëm”, tha ai për Front Online.

1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj

Të tjera