×
 • Lajme
 • Lajme

  “Zgjedhjet parlamentare të Serbisë në Kosovë – prania e inteligjences ruse dhe serbe mund ta tensionojë situatën”

  FrontOnline
  21 Qershor 2020

  Njohësi i çështjeve të sigurisë Nuredin Ibishi, ka komentuar mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare të Serbisë në Kosovë.

  Ibishi tha për Klan Kosova se prania e pjesëtarëve të inteligjences ruse rrezikon situatën e sigurisë në Kosovë.“Situatën e sigurisë është kërcënim kur të pranishëm kur ka të pranishëm pjesëtarëve pjesëtarë të inteligjencës ruse.

  Kjo paraqet edhe rrezik për shëndetin e popullatës tonë për shkak të koronavirusit pasi kjo pandemi ende po vazhdon dhe nuk e di nëse janë ndërmarrë masat e duhura në këtë drejtim. Kjo mund ta rrezikojë shëndetin e qytetarëve. Pjesëtarët e inteligjences ruse kanë qenë të përfshirë edhe në rastet e tjera. Ju e dini edhe rastin në Malin e Zi, ku ata janë futur dhe kanë tentuar që të shkaktojnë destabilitet”.

  Ai theksoi se beson se Kosova i ka marrë masat e nevojshme për të ruajtur normalitetin e situatës.Sipas tij tendencë për të shkaktuar incidente mund të ketë edhe në Luginën e Preshevës, pas arritjes së marrëveshjes për bashkimin e partive shqiptare atje.

  “Kosova besoj se ka marrë masa në mbarëvajtje të procesit zgjedhor. Policia e Kosovës, Agjencia Kosovare e Inteligjencës, KFOR-i janë të angazhuar të mbajnë situatën e qetë në Kosovë”.

  “Incidente nga ekstremistët serbë mund të ketë edhe në Luginën e Preshevës për shkak të marrëveshjes për Listën e Bashkuar të Shqiptarëve për Zgjedhjet në Serbi”.

  Si t’i përdorni radiatorët e ngrohjes që të kurseni deri në 25% të faturës së rrymës
  Nga Rubrika
  Lajme20 Shkurt 2024
  Me ftesë nga USAREUR-AF, kontingjenti i FSK-së, i dislokuar në Polatli të Republikës së Turqisë, ka përfunduar me sukses stërvitjen “Dynamic Front...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Në mëngjesin e sotëm, nxënëset e shkollës Model “Qamil Batalli” në Prishtinë, filluan vaksinimin me vaksinën Human Papilloma Virus (HPV). Vaksina HPV...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, vlerëson se Republika e Kosovës sot gëzon lirinë e demokracinë sepse minatorët e Trepçës i mbrojtën ato...
  Të tjera
  Sport20 Shkurt 2024
  Antonio Conte raportohet se e ka bërë prioritet marrjen e drejtimit të Bayern Munichit për sezonin e ardhshëm. Gjithsesi, ka edhe kandidatë...
  Vip20 Shkurt 2024
  Prezantuesja e njohur, Roza Lati njëherësh një ndër personazhet më të përfolura në sezonin e tretë të BBV Albania është bërë virale...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Zëvendësministri i Ministrisë së Zhvillimit Rajonal, Almir Veliji ka dhënë dorëheqje nga pozita që ka mbajtur deri më tani për shkak të...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Është mbajtur ceremonia e Certifikimit të 200 të trajnuarve në modulet e avancuara të gjuhëve programuese, në kuadër të projektit “ICT for...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim përfaqësuese të Forumit Ekonomik të Grave, udhëhequr nga Saxhide Mustafa....
  Lajme20 Shkurt 2024
  Deklaratën e kryeministrit Albin Kurti se në ‘Bruksel do shkoj për ta nënshkruar marrëveshjen me Serbinë, nëse ai ftohet për ta bërë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.