Gjuha:
×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Zëvendësministri i Financave jep detaje për pagesën e 170 eurove, kriza thellohet nëse nuk votohet Pakoja e Rimëkëmbjes Ekonomike

  FrontOnline
  19 Gusht 2020

  Në Ministrinë e Financave janë kryer të gjitha pagesat prej 170 euro për qytetarët.

  Gjithsej 132.6 milionë euro janë derdhur nëpër llogaritë e 137 mijë përfituesve.

  Kështu ka bërë të ditur në një intervistë për Front Online, zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi.

  “Asnjë pagesë nuk është duke pritur më në Ministri të Financave. Të gjitha pagesat për programin për emergjencë fiskale që kanë ardhur në Ministrise e Financave janë të kryera. Deri me dje janë shpërndarë mbi 132.6 milionë euro. Për pikën që jeni të interesuar të 170 eurove, përfitues janë 137 mije e 312 punëtorë”, u shpreh ai për Front Online.

  Krasniqi tregoi se mbrapa janë kthyer edhe mbi 3 mijë pagesa, shkaku i disa problemeve kryesisht teknike, të bëra nga vet aplikuesit.

  “Një numër i këtyre aplikimeve nuk kanë mundur të realizohen. Janë kthyer 3190 pagesa, të cilat janë për shkak të gabimeve, numrit të llogarive, sidomos te gjinia femërore, të cilat disa e kanë një mbiemër tjetër para martese, e tash mbas tjetër”.

  Pagesat do të kryhen, ankuesit t`i drejtohen Komisionit për Ankesa

  Megjithatë, ai siguron se këto pagesa do te kryhen sapo të njëjtit t`i rregullojnë këto probleme.

  Veçse për këtë duhet t`i drejtohen tash dy Ministrive tjera, asaj të Punës dhe Ekonomisë.

  E nëse as këtu nuk u bëhet zgjidhje, Krasniqi thotë, se aplikuesit mund të ankohen në Komisionin për ankesa.

  “I kemi përgatit informatat për Ministritë e linjës që me e gjetë mënyren se si të përmirësohen këto lista në mënyrë që të kryhen këto pagesa. Përfituesit nuk duhet t`i drejtohen Ministrisë së Financave, por në Ministritë e linjes, atë të Punës dhe Ekonomisë. Nëse prapë nuk kanë përgjigjie është  komisioni për ankesa. Procesi eshte i hapur”, dekaroi Krasniqi për Front Online.

  Ai tha se kanë kërkuar që ky komision t`i shqyrtojë të gjitha ankesat brenda një afati dy javor.

  Krasniqi – deputetëve: Votojeni Pakon për Rimëkëmbje ekonomike, ndryshe shkaktohen dëme të mëdha në të dy sektorët, publik e privat

  Zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, u ka bërë  thirrje deputetëve që ta votojnë Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike, duke lënë anash luftën politike.

  Në të kundërtën ai në një intervistë për Front Online, ka paralajmëruar dëme të mëdha jo veç në sektorin privat, por edhe në atë publik.

  “Vonesat janë të dëmshme per sektorin privat, gjithesi, por do të jenë të dëmshme edhe për sektorin publik. Për shkak të vonesës të planit për Rimëkëmbjen ekonomike tash në projeksionet e saj do t`i zvogëlojmë të hyrat. Sektori publik do të goditet indirekt nga humbjet e sektorit privat. Apeli im është që duhet sa më shpejtë që ky ligj të aprovohet”, pohoi Krasniqi për Front Online.

  Sherri i mosvotimit të këtij ligji pos tash, sipas tij, do të shihej edhe në vitin e ardhshëm.

  “Do të thoja se kjo pjesa e humbjes te sektori privat do të reflektojë edhe vitin e ardhshëm. Do të kemi më pak qarkullim, më pak fuqi ekonomike dhe më pak edhe të hyra”, tha ai për Front Online.

  E votimi i Ligjit pë rimëkëmbje ekonomike, Krasniqi thotë se do ta këndellte ekonominë kosovare.

  “Pakoja emergjente po jep efekte, ky 132 milionesh vec duhet me u perkthy në rritje te konsumit dhe në ciklin ekonomik. Po të shtonim dhe realizonim edhe pjesën për rimëkëmbjen ekonomike, nromalisht që krejt parametrat ekonomikë do të përmiresoheshin”, siguroi ai.

  100 milionë euro më pak të hyra në arkën e shtetit deri tash – rriten depozitat e sektorit publik

   

  Në arkën e shtetit këtë vit janë arkëtuar  dikund 100 milionë euro me pak sesa vitin e kaluar,

  Kjo shifër mund të thellohet akoma në vijim.

  Aq sa, zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi,  pret që deri në fund të vitit të hyrat të jenë për 232 milionë euro më pak se në 2019.

  “Dikund 100 milionë euro janë të hyrat më pak. Kemi planifikuar me 232 milionë euro më pak të hyra në vitin 2020. Realisht kur është bere ky projeksion në krahasim me ngritjen ekonomike 3% është paraparë që qe efektet e pandemisë të jenë 2 apo 3 muaj. PO e shohim se pandemia ka zgjate me shume”, theksoi ai.

  Zëvendësministri Krasniqi ka thënë se kjo pasiguri ekonomike ka sjellur edhe një pasojë të re jashtëzakonisht shqetësuese.

  “Nuk është për t`u lavdëruar që depozitat në banka janë rrit. Kjo nënkupton që është një pasiguri ekonomike. Informatën që e kam marrë në mënyre direkt është se këto depozita janë rrit prej sektorit publik. Në anën tjetër e ke një sektor privat që mezi po mbijeton”, përfundoi ai intervistën e tij për Front Online.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet
  Nga Rubrika
  Lajme05 Qershor 2023
  Jörn Rohde, ambasadore i Gjermanisë në Kosovë, ka kërkuar sërish nga Qeveria e Albin Kurtit që të punojë urgjentisht në plotësimin e...
  Lajme05 Qershor 2023
  Është gjetur dhe konfiskuar në veri të Kosovës një veturë me targa gjermane, e cila dyshohet se është vjedhur në Gjermani. Sipas...
  Lajme05 Qershor 2023
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, i është kundërpërgjigjur ministrit të Bujqësisë, Faton Peci duke e etiketuar si “Inspektori Peci në botën...
  Të tjera
  Lajme05 Qershor 2023
  Kryetari i Zveçanit nga radhët e PDK-së, Ilir Peci tha se as që e mendon tash për tash dorëheqjen. Kurse kryetari tjetër...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Katër persona janë arrestuar në Tiranë, për të cilët policia atje bëri të ditur se dyshohen për vepra të ndryshme penale. Një...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Disa trafikantë shqiptarë të përfshirë në një mega trafik droge në Europë, si dhe në bashkëpunimin me klanet mafioze kalabreze, “Ndrangheta”, kanë...
  Lajme05 Qershor 2023
  Mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme po shihet nga faktori ndërkombëtar si rruga e duhur për shtensionimin e situatës në Veri. Ish-kryetari i...
  Lajme05 Qershor 2023
  Sllagjana Pantoviq, është emëruar nënkryetare e komunës së Zveçanit. Kjo u konfirmua për Klankosova.tv nga kryetari i kësaj komune Ilir Peci. Pantoviq,...
  Lajme05 Qershor 2023
  Sot ka filluar “Java e Sigurisë në Komunitet”, ku policia do të ketë aktivitete nëpër rajone të vendit, deri më 14 qershor....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.