×
 • Lajme
 • Lajme

  Zemaj, qytetarëve: Nuk mund të ndalemi në gjysmë të rrugës

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, përmes një video-mesazhi iu drejtua qytetarëve duke iu rikujtuar respektimin e Manualit për mbrojtje nga përhapja e virusit Covid-19, që u publikua të marten.

  Zemaj tha se beteja e përbashkët kundër pandemisë do të vazhdojë, ndërsa durimi dhe disiplina e qytetarëve kanë shpëtuar shumë jetë.

  Ai thekson se tashmë nuk mund të ndalemi në gjysmë të rrugës dhe se nuk mund të kthehemi mbrapa, duke iu kërkuar qytetarëve të respektojnë të gjitha rekomandimet e IKSHPK-së.

  “Kemi një mesazh të qartë: Përdorini manualin! Bartni maska! Mbani distancën dhe mirëmbani higjienën”.

  Ky manual ka për qëllim mbrojtjen e qytetarëve nga përhapja e infektimit me Covid, i cili përmban udhëzues të hartuar nga fusha të ndryshme të cilët paraprakisht janë analizuar dhe vlerësuar nga profesionistët shëndetësorë të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, të aprovuar nga Ministria e Shëndetësisë.

  Të gjitha institucionet respektive obligohen të zbatojnë masat e përcaktuara në këtë Manual, varësisht nga specifikat e tyre.

  Afër dhjetë mijë banorë të fshatrave të Skenderajt përfitojnë nga rrjeti i ri elektrik
  Nga Rubrika
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Mbrëmë në Prishtinë është mbajtur një protestë për të kërkuar drejtësi për Liridonën. Lidhur me këtë protestë ka folur Leonard Ademaj, vëllai...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-zëvendësndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Jim Townsend,ka folur për sigurinë në Rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe për atë se a mund të...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Jehona Lushaku-Sadriu nga Lidhja Demokratike e Kosovës në një konferencë për media tha se rezultatet e testit të PISA-s janë shqetësuese. Ajo...
  Të tjera
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucati, është operuar sërish në këmbën në të cilën...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri, ka takuar Raportuesen për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se forcat e armatosura të vendit të tij vranë rreth gjysmën e komandantëve të Hamasit gjatë operacioneve...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka thënë se SHBA-të nuk kanë ndryshuar qëndrim sa i përket mbajtjes së zgjedhjeve serbe në...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Anëtari më i ri i LDK-së, Berat Rukiqi, vendimin e kryeministrit Albin Kurti, për alokimin e 5 milionë eurove për familjet me...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë, është takuar të martën me ambasadorin e Republikës së Shqipërisë në Kosovë, Petrit Malaj. Presidentja...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.