×
 • Lajme
 • Lajme

  Vijnë ftesat e reja nga BE-ja për Kosovën dhe Serbinë

  FrontOnline
  18 Korrik 2020

  Të enjten në Bruksel kryeministri Avdullah Hoti dhe presidenti Aleksander Vuçiq kanë rifilluar dialogun mes Kosovës dhe Serbisë pas 20 muajsh ndërprerje. Një ekip teknik i dy shteteve do të takohet sërish javën e ardhshme për të shtjelluar temat që janë diskutuar më 16 korrik, konkretisht çështjen e të pagjeturve dhe ekonominë. Zëdhënësja e BE’së për Politikë të Jashtme dhe Politika të Sigurisë, Nabila Massrali ka konfirmuar për Gazetën Express se kanë dërguar ftesat për Kosovën dhe Serbinë për takim në nivelin e ekspertëve gjatë javës së ardhshme në Bruksel.

  Zëdhënësja e BE’së, Nabila Massrali ka thënë për Gazetën Express se ekipet teknike të Kosovës dhe Serbisë do të takohen javën e ardhshme në Bruksel. Ky takim pritet të ndodhë pas rifillimit të bisedimeve ndërmjet Avdullah Hotit dhe Aleksander Vuçiqit.

   “Një takim i nivelit të ekspertëve, që do t’i pasojë diskutimet e djeshme të nivelit të lartë, do të mbahet javën e ardhshme në Bruksel. Do të ofrojmë më shumë informata në ditët e ardhshme”, ka deklaruar Massrali.

  Ndërkaq, sa i përket përbërjes së ekipeve të ekspertëve nga dy shtetet, Zyra e BE’së për Politikë të Jashtme kanë deklaruar se kanë dërguar ftesat për pjesëmarrje dhe po presin lajme nga Prishtina dhe Beogradi.

   

  “Ne u kemi dërguar ftesat tona dhe po presim të dëgjojmë nga ta”, kanë thënë në përgjigjen e tyre, duke shtuar se takimi i nivelit të ekspertëve do të fokusohet në temat që janë diskutuar mes Hotit dhe Vuçiqit, të pagjeturit dhe ekonomia.

   

  Ndryshe, Kryeministri Avdullah Hoti ka marrë pjesë në takimin e nivelit të lartë, takim që rinisi dialogun mes Kosovës dhe Serbisë nën ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, konkretisht Përfaqësuesit të Lartë të BE’së për Politikë të Jashtme, Josep Borell dhe të dërguarit special të BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

  Hoti dhe Vuçiq kanë rifilluar dialogun me temën e të pagjeturve dhe ekonominë mes dy shteteve.

  Kryeministri Hoti mbrëmë në emisionin Pressing ka thënë se gjatë negociatave ka kërkuar që për çështjen e të pagjeturve të hapen arkivat e shtetit serb, konkretisht Armatës Jugosllave dhe Ministrisë së Brendshme të Serbisë që do të mundësonin zgjidhjen e fatit të të zhdukurve.

  Sa i përket diskutimeve për Ekonominë, kryeministri Hoti tha se në tavolinën e bisedimeve kanë diskutuar për heqjen e barrierave ekonomike mes Kosovës dhe Serbisë si dhe qarkullimin pa pengesa të mallrave.

  Ai po ashtu ka përmendur edhe marrëveshjet që janë nënshkruar mes Kosovës dhe Serbisë nën ndërmjetësimin e Emisarit Special Richard Grenell për hekurudhën, autostradën e linjën e fluturimit të cilat do të mund të implementohen.

  Diskutimet e të enjtes do të shtjellohen edhe më tutje në nivel të ekspertëve nga të dy shtetet javën e ardhshme në Bruksel.

  Sa i përket diskutimeve që do të vazhdojnë javën e ardhshme, Gazeta Express ka pyetur zyrën e kryeministrit Hoti, lidhur me përbërjen e palës kosovare që do të negociojë në nivelin e ekspertëve në Bruksel.

  Por, qeveria nuk ka kthyer përgjigje lidhur me këtë çështje.

  Përfaqësuesi i Lartë i Politikës së Jashtme të BE’së, Josep Borell ka treguar për diskutimet që janë zhvilluar të enjten të cilat i ka cilësuar si jo të lehta dhe me mospajtime.

  Borell ka thënë po ashtu se dy shtetet janë shprehur të gatshëm të vazhdojnë bisedimet, dhe për këtë u ka kërkuar Kosovës dhe Serbisë që të dërgojnë ekipet e tyre në Bruksel për të shtjelluar temat që janë diskutuar më 16 korrik.

  “Ne iu kërkuam atyre që të dërgojnë ekipet e tyre në javën e ardhshme, kështu s’do të humbim kohë”, ka thënë diplomati spanjoll.

  Kush ështe kosovari THE VICTOR që synon tregun e jashtëm? (video)
  Nga Rubrika
  Lajme18 Prill 2024
  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, është nderuar nga Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi me Çmimin e Evropës për përkushtimin e saj...
  Lajme18 Prill 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka bërë të ditur se zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës, Dejan Jankoviq është dërguar në...
  Lajme18 Prill 2024
  Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Jeffrey Hovenier, ka zhvilluar një takim me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani. Temë e diskutimit...
  Të tjera
  Lajme18 Prill 2024
  Një autobus me udhëtarë i kompanisë Bici Com, në orët e hershme të mëngjesit të së enjtes, ka arritur në Kosovë nga...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ministrat e Jashtëm të G7-së po takohen për të diskutuar luftërat në Lindjen e Mesme dhe Ukrainën në ishullin italian të Capri....
  Lajme18 Prill 2024
  Komuna e Lipjanit, ka mbajtur akademi përkujtimore me rastin e 25-vjetorit të rënies së dëshmorëve dhe martirëve të kësaj komune, me ç’rast...
  Sport18 Prill 2024
  Andriy Lunin dikur ishte portieri i tretë i Real Madridit. Por, ukrainasi punoi fort dhe nuk u dorëzua asnjëherë për të arritur...
  Sport18 Prill 2024
  Falë paraqitjeve tejet të mira nën drejtimin e skuadrës së Romës, drejtuesit e klubit kanë vendosur ta mbajnë edhe më gjatë trajnerin...
  Vip18 Prill 2024
  Mesazhe të bukura dhe pozitive nga fansat,kanë lumturuar sot banorët e BBVIP. Heidi ishte një prej tyre. Njëri prej fansave të saj,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.