×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  VIDEO/ Makinat ushtarake ruse rrethojnë dhe godasin ato amerikane, tension mes dy vendeve

  FrontOnline
  27 Gusht 2020

  Momente nga përplasja mes makinave ushtarake ruse dhe amerikane

  Një video e rrallë është publikuar në mediat sociale, ku shihen makinat ushtarake të patrullimit rus dhe amerikan në shkretëtirën e Sirisë.
  Një fouristradë ruse duke ecur përplas (me dashje) atë amerikane dhe kaq u desh që gjendja të agravohej mes dy superfuqive të botës dhe të nisin akuzat ndaj njëra-tjetrës.

  Rusia ka fajësuar SHBA për pengim të patrullës ruse, ndërsa Këshilli Kombëtar i Sigurisë i Shtëpisë së Bardhë tha që një automjet rus goditi një automjet ushtarak amerikan, duke shkaktuar lëndime të lehta për ekuipazhin e automjetit.

  Zëdhënësi i NSC, John Ullyot, dënoi ushtrinë ruse për përplasjen, duke i quajtur veprimet e rusëve si të pasigurta dhe jo profesionale.

  SHBA ka rreth 500 trupa në zonë dhe  ndihmon aleancën e Forcave Demokratike Siriane (SDF) të udhëhequr nga kurdët, ndërsa Rusia, që prej fillimit të kon fliktit në Siri, ka mbëshrtetur me armatime dhe foca ushtarake Presidentin sirian Bashar al-Asad që luftojnë me grupe të ndryshme rebele, përfshirë ISIS.

  “Frika ime është përballja me publikun”, thotë banori/banorja i/e 12-të i/e BBVK
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg është shprehur i bindur se Polonia dhe Sllovakia do të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën.. Polonia...
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Shefi i shtabit të presidentit ukrainas, Andriy Yermak, tha se disa specialistë do të mbërrijnë në Ukrainë për të hartuar planet për...
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Rene Troccaz është i dërguar i Francës për Ballkanin Perëndimor. Ai është emëruar në këtë pozitë nga Ministrja për Evropë dhe Punë...
  Të tjera
  Lajme29 Shtator 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë bërë thirrje Serbisë të tërheqë forcat nga...
  Lajme29 Shtator 2023
  Ish-kreu i Prishtinës, Shpend Ahmeti, i cili në vazhdimësi komenton zhvillimet politikë në vend dhe rajon, ka thënë se duke parë kërkesën...
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Shefi i shtabit të presidentit ukrainas, Andriy Yermak, tha se disa specialistë do të mbërrijnë në Ukrainë për të hartuar planet për...
  Lajme29 Shtator 2023
  Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, priti në takim veteranët e luftës së Kroacisë dhe të UÇK-së, në krye me Gjeneralin...
  Sport29 Shtator 2023
  Barcelona ka shënuar fitore ndaj Sevillas me rezultat 1-0 në ndeshjen hapëse të javë së tetë në La Liga. Fillimi i ndeshjes...
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Rene Troccaz është i dërguar i Francës për Ballkanin Perëndimor. Ai është emëruar në këtë pozitë nga Ministrja për Evropë dhe Punë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.