×
Etiketë: ushtarake
Lajme01 Tetor 2020
Në tetor 1999 në fshatin Sankoc të Drenicës, gjatë pastrimit të terrenit nga njësiti i TMK-së, të Batalionit I “Ymer Alushani” të Brigadës 121 “Kumanova”, në njërën nga ish-bazat e shtabit komandues të ushtrisë serbe,...
Lajme26 Shtator 2020
Forca të shumta të Njësisë Speciale të Misionit të EULEX-it kanë bastisur dje Selinë Qendrore të OVL-UÇK-së në Prishtinë, dhe më pas kanë arrestuar kreun e saj, Hysni Gucatin. Të armatosur deri në dhëmbë, këta...
Bota/Rajoni26 Shtator 2020
Ushtria e Shteteve të Bashkuara i ka dërguar 70 kamionë në Siri përmes një pikëkalimi kufitar me Irakun, thanë të premten burimet lokale. Në mesin e mjeteve të dërguara janë 12 automjete të blinduara, disa...
Bota/Rajoni24 Shtator 2020
‘Një jashtëtokësor u vra afër një baze ushtarake amerikane në vitin 1978’, sipas ish-majorit të forcave ajrore amerikane George Filler. Raporti i një oficeri ushtarak në pension mbi incidentin e pretenduar përshkruhet në detaje në...
Bota/Rajoni19 Shtator 2020
SHBA ka rritur praninë ushtarake në Siri pasi përleshjet me forcat ruse në vend intensifikuan tensionet. Zyrtarët amerikanë thanë se gjashtë automjete luftarake Bradley dhe rreth 100 trupa u vendosen në Sirinë verilindore. Incidentet midis...
Bota/Rajoni18 Shtator 2020
Kina thotë se po kryen stërvitje ushtarake pranë ngushticës së Tajvanit për të “mbrojtur sovranitetin e saj”. Veprimet e Kinës po ndodhin pavarësisht se një zyrtar i lartë i SHBA-së po viziton Tajvanin. Stërvitjet që...
Bota/Rajoni09 Shtator 2020
Serbia ka suspenduar të gjitha ushtrimet dhe aktivitetet tjera ushtarake me partnerët e saj për gjashtë muajt e ardhshëm. Qeveria e Serbisë ka vendosur që të suspendojë të gjitha ushtrimet ushtarake dhe aktivitetet e tjera...
Bota/Rajoni06 Shtator 2020
Forcat e armatosura turke nisën sot stërvitjen në Qipron Veriore – një entitet i njohur vetëm nga Ankaraja – ndërsa tensionet me Greqinë rriten në Mesdheun Lindor. Kërkimet e Turqisë për rezerva gazi dhe nafte...
Bota/Rajoni31 Gusht 2020
Tensionet midis anëtarëve të NATO-s, Greqi dhe Turqi u përshkallëzuan përsëri të shtunën pasi Ankaraja filloi stërvitjet e reja ushtarake në Mesdheun lindor. Të dy palët, si Greqia ashtu edhe Turqia po zhvillojnë stërvitje të...
Bota/Rajoni27 Gusht 2020
Momente nga përplasja mes makinave ushtarake ruse dhe amerikane Një video e rrallë është publikuar në mediat sociale, ku shihen makinat ushtarake të patrullimit rus dhe amerikan në shkretëtirën e Sirisë. Një fouristradë ruse duke...
Bota/Rajoni25 Gusht 2020
Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan akuzoi Greqinë për rrezikimin e sigurisë pasi njoftoi stërvitjet ushtarake dhe detare pranë vendit ku Turqia po bën shpimet në një zonë të diskutueshme të Mesdheut. Sipas Euronews, në një fjalim...
Bota/Rajoni23 Gusht 2020
Koalicioni i forcave ndërkombëtare, që udhëhiqet nga Shtetet e Bashkuara, u tërhoq nga baza ushtarake irakiane Taji dhe ia dorëzoi këtë bazë forcave të sigurisë së Irakut. Baza, që gjendet 20 kilometra në veri të...
Lajme12 Gusht 2020
Banorët e Karaçevës kanë dalë për të protestuar pas zhvillimeve të fundit në këtë fshat të Kamenicës. Me flamuj të Kosovës e Amerikës në duar ata po kërkojnë mbrojtje, pasi disa ditë më parë xhandarmëria...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.