×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kishin planifikuar ushtrime ushtarake me Bjellorusinë, BE e detyron Serbinë t’i suspendojë ato

  FrontOnline
  09 Shtator 2020

  Serbia ka suspenduar të gjitha ushtrimet dhe aktivitetet tjera ushtarake me partnerët e saj për gjashtë muajt e ardhshëm.

  Qeveria e Serbisë ka vendosur që të suspendojë të gjitha ushtrimet ushtarake dhe aktivitetet e tjera me partnerët e saj për gjashtë muajt e ardhshëm.

  Pas mbledhjes së qeverisë së Serbisë, ministri i Mbrojtjes, Aleksander Vulin tha se Serbia është nën presion të tmerrshëm dhe të pamerituar nga Bashkimi Evropian.

  “Presionet të cilat nuk kanë kuptim nuk bazohen në vendimet, në aksionet tona apo në realitet janë rezultat i histerisë që përcakton vendimet politike dhe janë udhëzime të vendeve të mëdha dhe të fuqishme. Ne kërkojmë që të ardhmen tonë evropiane ta lëmë në koston e të ardhmës tonë evropiane. “Presion edhe më i madh në politikat tona, por gjithashtu edhe nga njerëzit në Kosovë dhe Republika Srpsa, le të pezullojmë ushtrimet ushtarake të planifikuara në Bjellorusi”, tha Vulin, shkruan N1.

  “Në periudhën e ardhshme gjashtë mujore, ne nuk do të marrim pjesë në asnjë ushtrim apo aktivitet ushtarak me NATO’n, Rusinë, Shtëpinë e Bardhë, Kinën, Bashkimin Evropian, lindjes apo perëndimit. Pjesëmarrja jonë në operacionet paqeruajtëse do të rishikohet dhe nëse është e nevojshme do të suspendohet”, përfundoi Vulin.

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Shtator 2023
  Mijëra njerëz u mblodhën sot në Sheshin e Kuq të Moskës për të festuar përvjetorin e parë të aneksimit të katër rajoneve...
  Bota/Rajoni30 Shtator 2023
  Gjithnjë e më shumë të rinj po përfshihen në luftën e bandave që është ndezur në Suedi muajt e fundit, tha të...
  Bota/Rajoni30 Shtator 2023
  Nju Jork ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme pas përmbytjeve që prekën vendin. Shumë prej sistemeve të metrosë, rrugëve dhe autostradave të qytetit...
  Të tjera
  Bota/Rajoni30 Shtator 2023
  Gjithnjë e më shumë të rinj po përfshihen në luftën e bandave që është ndezur në Suedi muajt e fundit, tha të...
  Sport30 Shtator 2023
  Roma e ka nisur në mënyrë të shëmtuar sezonin e ri në Serie A dhe pas gjashtë ndeshjeve të para për Giallorosët...
  Lajme30 Shtator 2023
  Franca emëroi diplomatin Rene Troccaz si të dërguar të posaçëm për rajonin e Ballkanit Perëndimor. Në një njoftim të ministrisë së Jashtme...
  Sport30 Shtator 2023
  Superliga e Kosovës në futboll do të vazhdojë këtë fundjavë me xhiron e tetë. Kjo xhiro do të sjellë dy super derbi,...
  Bota/Rajoni30 Shtator 2023
  Nju Jork ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme pas përmbytjeve që prekën vendin. Shumë prej sistemeve të metrosë, rrugëve dhe autostradave të qytetit...
  Lajme30 Shtator 2023
  Raportuesi përgjegjës për Ballkanin Perëndimor i partisë FDP në Bundestagun gjerman, Thomas Hacker, për deklarimit të Milan Radoiçiq se ka marrë pjesë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.