×
 • Lajme
 • Lajme

  Udhëzimi i ri i MSH-së: Ja kur duhet dhe kur s’duhet të mbahet maska

  FrontOnline
  26 Shtator 2020

  Kur duhet ta vendosni maskën dhe kur kjo nuk është e nevojshme?Ministria e Shëndetësisë ka publikuar udhëzuesin për përdorimin e maskave për mbrotje nga COVID-19.Në këtë udhëzues tregohet se kur qytetarët duhet që t’i bartin maskat dhe se kur një gjë e tillë nuk është e nevojshme.

  Bazuar në udhëzuesin e MSH-së, maskën duhet ta vendosni në këto raste:Nëse jeni duke u kujdesur në shtëpi për një familjar tuajin me covid-19-Nëse jeni i sëmurë me COVID-19 ose dyshoni se jeni prekur nga COVID-19, mos dilni nga shtëpia, përveç rasteve për të shkuar te mjeku. Mundësisht, qëndroni në një dhomë të veçantë në shtëpinë tuaj.

  Nëse keni nevojë të jeni pranë familjarëve në shtëpi, vendoseni maskën.

  -Gjatë qëndrimit në secilin institucion shëndetësor.-transporti publik (aeroplan, tren, kombi, taksi dhe autobus)-qendrat e transportit (stacionet dhe terminalet e autobusëve dhe trenave)-dyqane, supermarkete dhe qendra tregtare-ambiente që ofrojnë shërbime zyrtare, profesionale, juridike ose financiare (institucione zyrtare, postë, bankë, etj.)-ambiente që ofrojnë kujdes personal dhe trajtime bukurie (sallone ondulimi, berberë, sallone estetike, qendra masazhi, etj.)-qendra turistike dhe argëtuese (muze, galeri, kinema, teatër, salla e koncerteve, shtëpi të kulturës, salla dasmash etj.)-biblioteka dhe sallat e leximit publik

  -faltoret (kishat, xhamitë)-qendrat e komunitetit, qendrat rinore, shtëpitë e kujdesit për të moshuarit-sallat e ekspozitave dhe konferencave-zonat publike në hotele dhe bujtina-depotë dhe mjediset e distribucionit-ambulantat veterinare“Maska duhet të vihet para se të hyni në këto vende dhe duhet ta mbani atë derisa të largoheni nëse nuk ka një ndonjë arsye për heqjen e saj.

  Maskën dhe mbulesën e fytyrës duhet ta mbani edhe në mjediset e mbyllura, të cilat nuk janë të rradhitura këtu dhe në të cilat është vështirë të mbahet distanca sociale”, thuhet në udhëzuesin e MSH’së.

  Ndërkohë, rastet kur nuk bartet maska janë:-Gjatë ecjes në rrugë kur jeni vetëm;-Te çdokush që ka probleme me frymëmarrje (të ofrohet dëshmia e sëmundjes së rrugëve të frymëmarrjes).-Nëse jeni vetëm në veturë-Njerëzit që nuk mund ta vendosin ose heqin maskën për shkak të ndonjë sëmundjeje fizike, mendore ose ndonjë dëmtimi e paaftësie-Personat shurdh-memecë.-Në momentet kur duhet të veprohet urgjentisht nga përfaqësuesit e autoriteteve (policët, punëtorët shëndetësorë, zjarrfikësit) për të dhënë ndihmë ose për të evituar kërcënimin e çfarëdo rreziku.-Në aktivitete që mund të shkaktojnë lagien e maskës, si p.sh. gjatë larjes në pishinë, liqe ose në det.

  Comodita nis 35 kontejnerë me dyshekë për në SHBA
  Nga Rubrika
  Lajme19 Prill 2024
  Kryetari i komunës së Vitisë, Sokol Haliti, organizata të dala nga lufta e UÇK-së, familje të dëshmorëve, përfaqësues të subjekteve politike, familjarë...
  Lajme19 Prill 2024
  Sekretarja e Përgjithshme e PDK-së, Vlora Çitaku, i ka reaguar kryeministrit të vendit, Albin Kurti, i cili sot përmendi 11 vjetorin e...
  Lajme19 Prill 2024
  Presidentja Vjosa Osmani ka publikuar foto nga ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59’të të Policisë së Kosovës. Osmani ka thënë se...
  Të tjera
  Lajme19 Prill 2024
  Dje ka diplomuar gjenerata e 59-të e policisë së Kosovës, ku 445 pjesëtarë të rinj kanë veshur uniformen dhe sot kanë nisur...
  Lajme19 Prill 2024
  “Në prillin që nuk njihte pranverë më të vështirë; në vend se t’i gëzohej triumfit të lirisë; atje lart në majat e...
  Lajme19 Prill 2024
  Sot bëhen 11 vjet nga Marrëveshja e 19 prillit e vitit 2013 mes Kosovës dhe Serbisë. Kryeministri Albin Kurti ka përkujtuar  nënshkrimit...
  Lajme19 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka folur rreth procesit të referndumit që të dielen e 21 prillit pritet të mbahet në komunat...
  Lajme19 Prill 2024
  Kryetarët shqiptarë të katër komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës do t’i sigurojnë vetes së paku një vit qeverisje të...
  Lajme19 Prill 2024
  Një vendim historik e ka cilësuar deputeti ukrainas Oleksej Gonçarenko, votën e Asamblesë Parlamentare pro Kosovës në Këshillin e Evropës. Në një...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.