Bota/Rajoni

Trump pezullon vizat për disa kategori të punëtorëve të huaj deri në fund të 2020-ës

Trump pezullon vizat për disa kategori të punëtorëve të huaj deri në fund të 2020-ës
08:45 | 23 Qershor 2020

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka vazhduar ndalimin e disa prej kartonëve të gjelbër dhe poashtu ka pezulluar vizat për disa prej kategorive të punëtorëve të huaj deri në fund të vitit.

Kjo do të prek punëtorë të nivelit të lartë të teknologjisë, punëtorët sezonal të sektorëve jo bujqësorë dhe kujdestaritë, shkruan BBC.

Shtëpia e Bardhë ka njoftuar se kjo lëvizje do të krijojë vende punë për amerikanët të cilat janë prekur ekonomikisht si pasojë e pandemisë.

Por kritikët kanë thënë se pandemia po shfrytëzohet për të forcuar ligjet rreth migrimit.

Comodita nis 35 kontejnerë me dyshekë për në SHBA

Të tjera