Lajme

Tri temat e mëdha të Gjermanisë për Kosovën, përmenden edhe vizat

Tri temat e mëdha të Gjermanisë për Kosovën, përmenden edhe vizat
16:59 | 01 Korrik 2020

Gjermania prej sot kryeson me Presidencën e Bashkimit Evropian (BE), ku gjatë mandatit gjashtë mujor do të merret me tri tema të mëdha, përpos çështjes së sundimit të ligjit dhe luftës kundër korrupsionit në Kosovë, si: Sfidën e pandemisë COVID-19, dialogun me Serbinë dhe çështjen e liberalizimit të vizave. Kështu kanë thënë në një përgjigje për portalin “Front Online” zyrtarët gjerman.

Gjatë presidencës së saj në BE është bërë e ditur se Gjermania do ta mbështesë Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Evropian, duke e vënë veten në shërbim të një politike të jashtme të bashkuar, të përgjegjshme dhe të fuqishme evropiane.

Shteti i kancelares Angela Merkel poashtu është deklaruar se do të merren me çështjen e tejkalimit të pandemisë COVID-19, përballimin me sukses të pasojave të saj dhe parandalimin e pandemive tjera.

“Kjo do të jetë e mundur vetëm me një bashkëpunim të ngushtë ndërkombëtar”, kanë bërë të ditur ata.

Përndryshe, Gjermania kryesimin e presidencës së BE-së e ka marrë sot nga Kroacia.

/Front Online/

 

Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…

Të tjera