×
 • Lajme
 • Lajme

  Tavolina e Brukselit gati për korrik, Stano: Presim të vazhdojë dialogu, pavarësisht aktakuzës ndaj Thaçit

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Bashkimi Evropian pret që dialogu në mes të Kosovës dhe Serbisë të rinis në muajin korrik, pavarësisht zhvillimeve të fundit politike në vend që ndërlidhen me aktakuzën kundër presidentit Hashim Thaçi nga Prokuroria Speciale e Hagës.

  Një gjë të tillë e ka thënë Peter Stano, zëdhënës i Përfaqësuesit të Lartë të BE’së, Josep Borell, në një konferencë për media.

  “Kur bëhet fjalë për normalizimin e raporteve Prishtinë-Beograd, atëherë ne po flasim për dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian. Ky dialog nuk ka alternativë. Ne kemi premtime nga dy palët që dialogu do të vazhdojë dhe ne presim që të ndodh në korrik”, ka thënë Stano.

  Ai ka thënë se është Kosova ajo që vendos se kush e përfaqëson në takimet në Bruksel, dhe se Bashkimi Evropian nuk merret me një gjë të tillë.

  “Varet nga Kosova se kënd e zgjedh për të përfaqësuar më së miri interesat e tij në situatën aktuale”, ka thënë Stano.

  Zëdhënësi i BE’së tutje ka thënë se Kosova e Serbia e dinë rëndësinë e madhe të vazhdimit të dialogut dhe përfitimet që do të kenë njerëzit në të dy shtetet, si dhe gjithashtu për përparimin e dy shteteve në rrugën e integrimit dhe afrimit me BE’në.

  “E ardhmja evropian e popullit të Kosovës dhe Serbisë kalon përmes një dialogu të ndërmjetësuar nga BE”, ka shtuar tutje.

  Gjithashtu Stano ka thënë se BE’ja pret që institucionet e Kosovës të respektojnë detyrimet e marra sa i përket sundimit të ligjit dhe mandatit të Prokurorisë Speciale dhe të përcaktojë se kush do t’i përfaqësojë në dialog.

  “Përveç dialogut me Beogradin, autoritetet e Kosovës duhet të bëjnë shumë për të lehtësuar pasojat e pandemisë së virusit korona, por edhe për t’i kushtuar tërë energjinë dhe vëmendjen e tyre çështjeve ekonomike, shëndetësore dhe sociale”, ka përfunduar Stano./Express/

  Njoftimi i KEDS: Nesër në këto zona do të ketë punime
  Nga Rubrika
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka ritheksuar faktin sesi akoma nuk ka pasoja për Beogradin edhe pas ngjarjes së 24 shtatorit, në Banjskë...
  Lajme04 Tetor 2023
  Olaf Sholz, kancelari i Gjermanisë ka folur për gjendjen në veri të Kosovës, gjatë një konference të përbashkët shtypi bashkë me kryeministrin...
  Lajme04 Tetor 2023
  Disa ditë pas përplasjes me armë, jeta ka rinisur mes autoblindave dhe forcave të shumta speciale. Banorët i shmangen çdo lloj kontakti...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.