×
Etiketë: aktakuzës
Lajme28 Shtator 2020
Ish-shefi i Inteligjencës në Forcën e Sigurisë së Kosovës, Salih Mustafa, i njohur gjatë luftës si komandant Cali, është paraqitur sot në sallën e gjyqit në Dhomat e Specializuara në Hagë. Avokati mbrojtës i Mustafës...
Lajme15 Shtator 2020
Avokatja Fehmije Gashi- Bytyqi, e cila është e akredituar nga Gjykata Speciale thotë se afatet ligjore e përcaktojnë se Gjyqtari i Procedurës Paraprake ka kohë deri në 6 muaj për konfirmim apo jo të aktakuzës...
Lajme15 Shtator 2020
Avokatët e akredituar të Speciales, thonë që Gjyqtari i Procedurës Paraprake duhet të vendos për konfirmim ose hedhje poshtë të aktakuzës apo të kërkojë afat shtesë, më shumë se gjashtë muaj. Avokati i akredituar i...
Lajme23 Korrik 2020
Përfaqësuesja e posaçme e BE-së, Nataliya Apostolova, ka thënë se nuk beson që Bashkimi Evropian qëndron prapa aktakuzës së Dhomave të Specializuara ndaj presidentit të Kosovës Hashim Thaçi. Ajo ka thënë se Prokuroria e Specializuar...
Lajme17 Korrik 2020
Analisti politik, Faton Abdullahu, e ka përkrahur vendimin e Hashim Thaçit që të mos jepte dorëheqje dhe që si president ka shkuar në Hagë. Sipas tij, ka shumë djallëzi në aktakuzën e përmendur ndaj tij....
Front TV14 Korrik 2020
Avokati Qerkini thotë se publikimi i aktakuzës si është bërë nga ana e Speciales është në kundërshtim me rregullat e procedurave gjyqësore, por që Thaçi deri në një vendim të prerë është i pafajshëm. “Faza...
Lajme09 Korrik 2020
Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka thënë që ka mundësi që presidenti i vendit, Hashim Thaçi të dorëhiqet para konfirmimit të aktakuzës nga Gjykata Speciale. “Presidenti Thaçi, ka thënë që jep dorëheqje nëse konfirmohet aktakuza,...
Lajme09 Korrik 2020
Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, të hënën pritet të udhëtojë në Hagë, për tu intervistuar nga Prokuroria Speciale. Lidhur me këtë, ka folur për klankosova.tv avokati i njohur Tahir Rrecaj, i cili ka thënë se...
Lajme29 Qershor 2020
Haki Abazi nga Lëvizja Vetëvendosje ka akuzuar sot presidentin e vendit, Hashim Thaçin që sipas tij ka bërë pazare me fatin e shqiptarëve. Abazi në Facebook ka shkruar se për këtë arsye është rrëzuar edhe...
Lajme28 Qershor 2020
Presidenti i vendit Hashim Thaçi, ka planifikuar që të mbaj sot një konferencë për media, pas ngritjes së aktakuzës nga Prokurori i Specializuar në Hagë, raporton Front Online. Nga Zyra e Presidentit është njoftuar që...
Lajme26 Qershor 2020
Zyra e Prokurorit Special ka inicuar atakuzë për presidnetin Thaçi  në ditëlindjen e tij, pra me 24 Prill. Kjo çështje është duke u komentuar nga analistë vendor dhe nderkombëtar. Të njejtën gjë ka bërë sot...
Lajme25 Qershor 2020
Profesori i Fakultetit Juridik, Arsim Bajrami, ka thënë se Zyra e Prokurorit të Specializuar ka bërë një veprim të kundërligjshëm dhe të papranueshëm me publikimin a aktakuzës së pa konfirmuar ndaj liderëve politikë të UÇK’së....
Lajme25 Qershor 2020
Bashkimi Evropian pret që dialogu në mes të Kosovës dhe Serbisë të rinis në muajin korrik, pavarësisht zhvillimeve të fundit politike në vend që ndërlidhen me aktakuzën kundër presidentit Hashim Thaçi nga Prokuroria Speciale e...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.