×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Talibanët akuzohen për vrasjen e gati 300 pjesëtarëve të forcave të sigurisë javën e kaluar

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Një zyrtar i lartë i qeverisë afgane i ka akuzuar talibanët se e kanë nisur një valë të sulmeve para bisedimeve të mundshme mes dy palëve, duke thënë se militantët i kanë vrarë 291 pjesëtarë të forcave të sigurisë dhe i kanë plagosur 550 të tjerë gjatë javës së kaluar.

  “Java e kaluar ishte më vdekjeprurësja”, shkroi në Twitter Javid Faisal, zëdhënës i Këshillit Kombëtar të Sigurisë, duke shtuar se talibanët i kanë kryer 422 sulme në 32 provinca, shkruan “Free Europe”.

  “Zotimi i talibanëve për ta pakësuar dhunën është i pakuptimtë dhe veprimet e tyre janë në shpërputhje me retorikën e tyre për paqen”, shkroi Faisal.

  Sidoqoftë, një zëdhënës i talibanëve e mohoi shifrën e publikuar nga qeveria, duke thënë se pala tjetër po synon t’i dëmtojë bisedimet dhe procesin e paqes duke lëshuar raporte të rreme.

  Zëdhënësi i talibanëve, Zabihullah Mujahid, tha se grupi i ka kryer disa sulme javën e kaluar, por se ato kanë qenë kryesisht si veprime mbrojtëse.

  Dhuna në Afganistan kishte shënuar rënie me rastin e armëpushimit të vendosur për Fitër Bajram, por zyrtarët afganë i kanë akuzuar militantët se i kanë shtuar sulmet në javët e fundit.

  Sponsori gjeneral i PRINCE CAFFE Superligës, shpërblen mbretërit e basketbollit për edicionin 2022/23
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Me kërkesë të prokurorisë së Shkodrës gjykata e këtij qyteti ka vendosur sekuestro ndaj pasurive dhe bizneseve të shtetasit Ago Gjolaj. Në...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, gjatë vizitës në Hagë zhvilloi një takim edhe me drejtorin e përgjithshëm të...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ministrat e Jashtëm të G7-së po takohen për të diskutuar luftërat në Lindjen e Mesme dhe Ukrainën në ishullin italian të Capri....
  Të tjera
  Lajme18 Prill 2024
  Komuna e Lipjanit, ka mbajtur akademi përkujtimore me rastin e 25-vjetorit të rënies së dëshmorëve dhe martirëve të kësaj komune, me ç’rast...
  Sport18 Prill 2024
  Andriy Lunin dikur ishte portieri i tretë i Real Madridit. Por, ukrainasi punoi fort dhe nuk u dorëzua asnjëherë për të arritur...
  Sport18 Prill 2024
  Falë paraqitjeve tejet të mira nën drejtimin e skuadrës së Romës, drejtuesit e klubit kanë vendosur ta mbajnë edhe më gjatë trajnerin...
  Vip18 Prill 2024
  Mesazhe të bukura dhe pozitive nga fansat,kanë lumturuar sot banorët e BBVIP. Heidi ishte një prej tyre. Njëri prej fansave të saj,...
  Lajme18 Prill 2024
  Qeveria e Kosovës në mbledhje të mbajtur të enjten ka miratuar Projektligjin për Ratifikimin e Marrëveshjes së Kredisë në mes të Republikës...
  Lajme18 Prill 2024
  Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, është takuar të enjten me presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmanin dhe pas pak...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.