×
Etiketë: ekonomi
Lajme29 Shtator 2020
Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, priti sot në takim ambasadorin italian në Prishtinë, Nicola Orlando, me të cilin ka biseduar në lidhje me fuqizimin e bashkëpunimit ndërmjet Kosovës dhe Italisë në fushën e ekonomisë dhe...
Ekonomi27 Shtator 2020
Përkundër që qarkullimi i bizneseve ka shënuar rënie mbi 1 miliard euro në pandemi, deputetët të cilët paguhen nga taksapaguesit nuk janë llogaridhënës për miratimin e planit për rimëkëmbje ekonomike që parasheh edhe tërheqjen e...
Lajme20 Shtator 2020
Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, ka qenë i ftuar në emisionin Personale.Abrashi i cili ka qenë pjesë e delegacionit të Kosovës në Uashington, thotë se takimi ishte historik edhe për faktin se atje Kosova u...
Lajme11 Shtator 2020
Gazetari, Lavdim Hamidi ka qenë i ftuar në emisionin “Expose” prodhim i Gazeta Blic, ku ka folur për Pakon Emergjente. Sipas Hamidit, kryeministri ka dështuar pasi biznet janë futur në një krizë të thellë ekonomike dhe se qeveria...
Lajme05 Shtator 2020
Në Shtëpinë e Bardhë të premten, delegacioni kosovar dhe ai serb me ndërmjetësim të Shteteve të Bashkuara të Amerikës u nënshkruar marrëveshja ekonomike e politike. Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, në një...
Ekonomi26 Gusht 2020
Në dialogun Kosovë – Serbi, Bashkimi Evropian, po synon të kalohet nga çështjet më shumë teknike te pyetjet e mëdha politike, në mënyrë që gradualisht të arrihet një marrëveshje gjithëpërfshirëse, thotë Valeska Esch, zëvendësdrejtoreshë ekzekutive...
Ekonomi04 Gusht 2020
Programi për Reforma në Ekonomi 2021-23 synon performancën për transformimin e ekonomisë dhe identifikohen mundësitë reale të rritjes ekonomike vjetore. Kështu ka deklaruar ministrja e Financave Hykmete Bajrami në takimin e sotëm konsultativ për procesin...
Lajme02 Gusht 2020
Ambasadori Kosnett kundër ligjit për UÇK-në, thotë se duhet fokusim në ekonomi e pandemi. Vlerat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës duhet të mbrohen me ligj. Për këta arsye u hartua edhe projektligji dhe i nejti...
Bota/Rajoni24 Korrik 2020
Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka folur rreth takimeve që ka pasur përgjatë dy ditëve me palën kosovare të udhëhequr nga koordinatori për dialogun, Skënder Hyseni. Gjuriq...
Banka16 Korrik 2020
Banka Qendrore Evropiane (BQE) u kërkoi liderëve evropianë të ndihmojë ekonominë duke gjetur pajtim për një fond që do të mbështeste rajonet më të goditura nga pandemia e COVID-19, sëmundjes që shkaktohet nga koronavirusi i...
Lajme14 Korrik 2020
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka marrë vendim që të lirojë Muhamet Mustafën nga detyra e këshilltarit politik për ekonomi. Në vendimin e kryeministrit gjithashtu thuhet se Mustafa është i obliguar që të bëjë deklarimin...
Ekonomi25 Qershor 2020
Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës Fehmi Mehmeti, ka pritur në takim Ministrin e Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi. Siç njofton kumtesa, Guvernatori Mehmeti ka njoftuar Ministrin Kuçi mbi zhvillimet e fundit në...
Lajme22 Qershor 2020
Zgjidhja e problemeve ekonomike, heqja e barrierave tregtare, lëvizja e lirë e njerëzve dhe e mallrave, si dhe investimet në infrastrukturën rajonale, do të jenë temat kryesore të bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në takimin...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.