×
 • Lajme
 • Lajme

  Abrashi: Kosova e Serbia në Uashington për ekonomi, temat politike i hodhi në tavolinë SHBA

  FrontOnline
  20 Shtator 2020

  Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, ka qenë i ftuar në emisionin Personale.Abrashi i cili ka qenë pjesë e delegacionit të Kosovës në Uashington, thotë se takimi ishte historik edhe për faktin se atje Kosova u njoh nga Izraeli.

  Ministri i Infrastrukturës thotë qëllimi i Shtëpisë së Bardhë është që të zhvillojë ekonominë në Ballkan në mënyrë që njerëzit më të mos flasin për politikë.

  Ai thotë se pala kosovare dhe ajo serbe në SHBA kanë propozuar projekte ekonomike derisa thotë se temat politike në tavolinë janë vendosur nga Amerika.“Pjesa politike, strategjike dhe ajo që lidhet me siguri u vendosën në tavolinë nga SHBA.

  Na është kërkuar të ruajmë diskrecionin ashtu siç ndodh zakonisht në këto takime”, tha ai, përcjell Telegrafi.Abrashi thotë Kosova ka përfituar nga marrëveshja ekonomike në Uashington në disa drejtime.

  “Ne me këto projekte ekonomike lidhemi shumë më shpejt me rrugë Evropiane. Ne pos që kemi qasje në këto rrugë do të jemi edhe nyje rajonale”.Ministri i Infrastrukturës thotë se me autostrada përfiton edhe Serbia pasi del në Adriatik, por sipas tij përfitues më i madh do të jetë Kosova.“Serbia e ka infrastrukturën shumë të zhvilluar.

  Tash lojtarë rajonal me këto marrëveshje bëhemi ne”.Abrashi thotë se vetëm një javë pas marrëveshjes, Kosova ka pranuar letra nga organizata financiare të Amerikës për financimin e autostradave.“Shpresojmë se së shpejti do të vijnë edhe letra tjera për mbështetjen e projekteve financiare”, tha ndër të tjera Arban Abrashi.

  Getinjo për LGBT: Nuk e kam pas mendimin shumë të mirë për ta
  Nga Rubrika
  Lajme21 Prill 2024
  Nënkryetari i Skenderajt, Sami Lushtaku ka njoftuar vdekjen e bashkëluftëtarit Ali Hoti. Lushtaku ka është shprehur se ai ishte njëri prej luftëtarëve...
  Lajme21 Prill 2024
  Prindon Sadriu, bashkëshorti i presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani ka bërë thirrje për përgatitje për përballjen e nesërme mes Osmanit dhe presidentit...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Të tjera
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Pas Vrapçishtit dhe takimit me banorët e malësisë së Tetovës, Fronti Evropian, tubimin qëndror sonte e ka mbajtur në Shkup në Sheshin...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Vip21 Prill 2024
  Xhuli dhe Blero janë dy personazhe të njohura në vendin tonë. Të dy përjetuan një aventurë të njejtë, rrugëtimin në “Big Brother”....
  Vip21 Prill 2024
  Ledjona Xheladinaj, gazetarja që ishte një prej protagonisteve në këtë edicion të tretë të Big Brother VIP, ishte e ftuar pasditen e...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Imami Ahmed Kalaja deklaroi sot se ka një familje të madhe. Kalaja tha se është baba i 10 fëmijëve. Imami tha se...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.