Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Kosnett kundër ligjit për UÇK’në, thotë se duhet fokusuar në ekonomi e pandemi

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Ambasadori Kosnett kundër ligjit për UÇK-në, thotë se duhet fokusim në ekonomi e pandemi.

  Vlerat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës duhet të mbrohen me ligj.

  Për këta arsye u hartua edhe projektligji dhe i nejti pas votimit në qeveri shkoi në Kuvendin e Kosovës.

  Edhe anëtarët e Komisionit për u pajtuan me përmbajten e këtij projektligj në mbledhjen e fundit që e mbajtën.

  Por kur Projektligji për mbrotjen e Vleraave të Luftës, pritej të shkoj në votim, erdhi një reagim nga ambasada amerikane.

  Ky reagim nga ambasadori Kosnett,  ka befasuar kryetarin e Organizatës së Veteranëve të Luftës, Hysni Gucati.

  Të njëjtin mendim me Gucatin e kanë edhe nga Shoqata e Familjeve të Dëshmorëve.

  E as vetë iniciuesi i këtij projektligji, deputeti Gazmend Bytyqi nga Partia Demokratike e Kosovës, thotë se nuk e di arsyen e këtij reagimi.

  Sipas tij ky projektligj nuk ndikon aspak në Gjykatën Speciale apo në ndonjë proces tjetër.

  Megjithatë, ai shprehet i bindur se i njëjti duhet të procedohet dhe të votohet në Kuvendin e Kosovës.

   

  1 abonim, 3 paisje, 240 kanale shqip – NimiTV në gjithë Evropën për vetëm 99.90€ për 12 muaj
  Nga Rubrika
  Lajme23 Mars 2023
  Deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti, ka kritikuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, për mashtrim pas debatit lidhur me marrëveshjen e Ohrit në...
  Lajme23 Mars 2023
  Platforma “Liria Ka Emër” u ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve që të marrin pjesë në Marshin për Drejtësi në solidarizim dhe...
  Lajme23 Mars 2023
  Partia Socialdemokrate ka zhvilluar një aksion tek oborri i Kuvendit të Kosovës, ku në veturën e kryeparlamentarit kanë shkruar “edhe asi”, “edhe...
  Të tjera
  Vip23 Mars 2023
  Historia e Instagramit të Luizit ka momentalisht më shumë vëmendje se loja e tij brenda. Nga Luiz Ejlli, u kthye në Ina...
  Lajme23 Mars 2023
  Ish-presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu në një takim në Fakultetin e Drejtësisë të Universitetit “Luigj Gurakuqi” në Shqipëri, e ka konsideruar marrëveshjen...
  Bota/Rajoni23 Mars 2023
  Qindra mijëra njerëz kanë vendosur të vazhdojnë grevat dhe protestat në Francë të enjten, pasi presidenti Emmanuel Macron u zotua të çojë...
  Lajme23 Mars 2023
  Kreu i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka thënë se koha kur Vetëvendosje ka pasur dorë në partinë e tij ka vdekur. Abdixhiku, mes...
  Lajme23 Mars 2023
  Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, i është kundërpërgjigjur kryeministrit, Albin Kurtit. Abdixhiku i është drejtuar Kurtit duke thënë se...
  Lajme23 Mars 2023
  Kryeministri Albin Kurti ka dalur nga seanca në të cilën ka qenë duke u diskutuar për marrëveshjen në Ohër. Dalja e tij...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.