×
 • Lajme
 • Lajme

  “Kryeministri Hoti ka dështuar në ekonomi, ndërsa deputetët marrin paga pa punuar asgjë”

  FrontOnline
  11 Shtator 2020

  Gazetari, Lavdim Hamidi ka qenë i ftuar në emisionin “Expose” prodhim i Gazeta Blic, ku ka folur për Pakon Emergjente.

  Sipas Hamidit, kryeministri ka dështuar pasi biznet janë futur në një krizë të thellë ekonomike dhe se qeveria Hoti është vonuar me Pakon Emergjente.

  “Realisht kryeministri i cili është doktor i ekonomisë ka bërë dështimin më të madh në këtë kohë ku bizneset janë zhytur në një krizë të thellë ekonomike. Qarkullimi i bizneseve ka rënë mbi 900 milionë euro dhe kjo është një shumë e madhe që do të përcillet më rënie ekonomike të vendit. Kjo qeveri, pra qeveria Hoti është vonuar me Pakon Emergjente e cila ka qenë shumë e vogël për t’i ndihmuar bizneset e mos të flasim për pako të rimëkëmbjes ekonomike e cila ende nuk ka filluar”, tha fillimisht gazetari Lavdim Hamidi.

  Tutje ai ka shtuar se qeveria Hoti ka premtuar se do fus miliarda euro për ekonominë, por që nuk ka arritur të fus as miliona.

  Gjithashtu, ai ka kritikuar deputetët që kanë marrë paga pa punuar asgjë.

  “Shumë biznese janë në krizë pasi kanë rënie qarkullimi e që do të rritet me rritje të papunësisë në vend e ku ne jemi rekord 30 për qind aktualisht dhe në fund të vitit do të jemi edhe me keq. Kjo qeveri ka premtuar miliarda për ekonominë e nuk po arrin të fus as miliona dhe në këtë kohë ende nuk është përmbyll pako emergjente nga 170 euro për puëntorë e mos të flasim për pakon për rimëkëmbje që është e vogël për t’i dalur në ndihmë një vendi siç është Kosova. Mos të flasim për papërgjegjësinë politike në vend shumë, ku deputet janë në pushim dhe marrin paga pa punuar asgjë dhe nuk kanë arritur 10 për qind e trustit që sado pak do ta zbuste ketë krizë ekonomike”, tha gazetari Lavdim Hamidi për “Expose”.

   

  Ambasadori suedez qëndron në Devolli Corporation, viziton njësinë Prince Caffe
  Nga Rubrika
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Aktivistja e PSD-së, Donjeta Demolli, duke komentuar Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe ka kritikuar Qeverinë Kurti. Demolli e PSD-së theksoi se...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Sektori për Hetimin e Krimeve Ekonomike në Prishtinë ka pranuar informata se një subjekt biznesor, i cili operon në kryeqytet, bën shitjen...
  Kronika05 Dhjetor 2023
  Katër persona janë lënduar si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur në rrugën Ferizaj-Shtërpcë, konkretisht në fshatin Bajnicë të Kaçanikut. Lajmin...
  Të tjera
  Vip05 Dhjetor 2023
  Azemi dhe Ylli kanë debatuar. Azemi i ka thënë Ylli se “mos më thuaj mua asgjë për femra kur vetë dridhesh”. Ndërkaq...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Debatet mes Blerandos dhe Adrit nuk kanë të ndalur. Në një moment Adri i ka thënë Blerandos “mos ndërhy kur flas unë”....
  Vip05 Dhjetor 2023
  Blerando dhe Azemi kanë debatuar me njëri-tjetrin. Azemi e ka nisur debatin i pari. Në një moment Azemi i ka thënë se...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, priti në takim ambasadorin e ri të...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  “Modeli i qeverisjes së mirë lokale në Prizren, është modeli që ia ofrojmë Kosovës në nivelin qendror pas zgjedhjeve të ardhshme”. Kështu...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Njohësi i sigurisë, Nuredin Ibishi tha në Frontal në T7 se injorimi i Policisë së Kosovës nga UNMIK-u e kishte rritur numrin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.