×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Skocia nuk ka regjistruar asnjë të vdekur nga Covid-19 në gjashtë ditët e fundit

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Ministrja e parë e Skocisë, Nicola Sturgeon, ka njoftuar se vendi i saj nuk e ka regjistruar asnjë viktimë të koronavirusit për të gjashtën ditë me radhë.

  Deri më tani, shteti verior i Mbretërisë së Bashkuar i ka regjistruar 2,472 të vdekur nga koronavirusi dhe 18,170 persona të infektuar, shkruan “Metro UK”, transmeton Gazeta Express.

  Gjatë 24 orëve të fundit, në këtë shtet janë regjistruar vetëm 14 raste të reja të infektimeve.

  Tash për tash, në spitalet e Skocisë ndodhen 867 pacientë me koronavirus. Prej tyre, 15 janë në repartin e kujdesit intensiv.

  Lajmi i mirë nga Skocia vjen në kohën kur Anglia, Uellsi e Irlanda Veriore po përgatiten për t’i bërë hapat e ardhshëm për të dalë nga izolimi.

  Kryeministri britanik, Boris Johnson, pritet që të martën ta paraqesë në kuvend planin për lehtësimin e masave kufizuese. Të dielën, ai tha se përparimi i shënuar në luftën kundër pandemisë gjatë tre muajve të izolimit e bën të mundur vazhdimin e lehtësimit të masave.

  Qeveria do të publikojë udhëzues për secilin sektor në lidhje me atë se si të parandalohet përhapja e koronavirusit, kur lokalet të rihapen.

  Pompa e derivateve me çmimet më të lira në Kosovë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Më shumë se një mijë vetë vdiqën gjatë pelegrinazhit të Haxhit në Arabinë Saudite, njoftuan autoritetet. Besimtarët myslimanë u përballën me temperatura...
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Ministria e Shëndetësisë në Gaza ka bërë të ditur se të paktën 37 mijë 598 palestinezë janë vrarë në sulmet izraelite në...
  Bota/Rajoni23 Qershor 2024
  Nesër në Luksemburg do të mbahet takimi i ministrave të jashtëm të BE-së, ku në agjendën e tij është edhe takimi me...
  Të tjera
  Lajme23 Qershor 2024
  Kompania Kosovare për Distribuim me Energji Elektrike në Kosovë (KEDS) ka njoftuar se pas reshjeve të shiut disa rajone ka pasur ndërprerje...
  Lajme23 Qershor 2024
  Nënkryetarja e Komunës së Prishtinës, Jehona Lushaku Sadriu, ka kërkuar nga qytetarët që të qëdrojnë nëpër shtëpi dhe vende të sigurta pas...
  Lajme23 Qershor 2024
  Presidenti i Shqipërisë dr. Bajram Begaj, gjatë ditës së sotme ka vizituar Komunën e Junikut ku është takuar me kryetarin Ruzhdi Shehu....
  Lajme23 Qershor 2024
  Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti ka pritur në takim presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj. Haliti përmes disa fotografive të shpërndara në “Facebook”,...
  Lajme23 Qershor 2024
  Kryetari i komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka reaguar pas rreshjeve të mëdha që po mbizotrojnë në qytet. Rama ju ka bërë...
  Sport23 Qershor 2024
  Në prag të ndeshjes vendimtare ndaj Spanjës në Grupin B të Euro 2024, trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, shpreh entuziazmin dhe vendosmërinë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.