×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Si filloi COVID-i, nga rastet e para në Wuhan e deri në një milion viktima në të gjithë botën

  FrontOnline
  29 Shtator 2020

  Deri më tani mbi një milion njerëz në të gjithë  botën kanë humbur jetën nga COVID-19, gjashtë muaj pasi kjo sëmundje u kthye në pandemi.

  Sipas Sky News, qyteti Wuhan në provincën kineze Hubei ishte në fokus të botës, pasi rastet e para të pneumonisë misterioze u shfaqen në fund të dhjetorit të vitit të kaluar, që më 8 janar u konfirmuan si raste me COVID-19.

  Tentimet për të parandaluar përhapjen e virusit në qytetin me 11 milionë banorë dështuan në fund të janarit, por kjo sëmundje u përhap në çdo provincë kineze dhe për këtë u shpall “emergjencë e shëndetit publik” nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

  Zyrtarisht, Kina ka regjistruar mbi 90 mijë raste me COVID-19 dhe afro 5 mijë vdekje, por kritikët besojnë se numri i tyre është shumë më i madh.

  Pavarësisht se shumica e personave që kanë humbur jetën nga COVID-19 ishin të moshuar, në Wuhan ka pasur shumë raste të vdekjeve që kanë prekur edhe të rinjtë siç ishte rasti i Tian Yuxi, i cili ishte vetëm 24-vjeç kur ndërroi jetë në fillim të shkurtit.

  Derisa u mendua se pas izolimit total të Wuhanit do të ndalet përhapja e koronavirusit, nuk ndodhi ashtu  rasti i parë jashtë Kinës u raportua në Filipine. Pa kaluar shumë kohë vazhdoi “rrugëtimin” drejt Evropës, ku rasti i parë u regjistrua në Francë.

  Për muaj të tërë Evropa u konsiderua epiqendra e virusit pas Kinës, e sikur kjo të mos mjaftonte, koronavirusi arriti përtej atlantikut, duke bërë që SHBA-të të goditen rëndë  për të vazhduar në Brazil.

  Fakte interesante se si gjithçka filloi:

  Më 11 janar  u raportua vdekja e parë,  një 61-vjeçar nga Wuhani i Kinës.

  Më 23 janar u raportuan 18 vdekje, Wuhani bëhet vendi i parë në botë që aplikon masën e izolimit total.

  Më 30 janar raportohen 171 vdekje, OBSH-ja e shpall emergjencë globale në 18 shtete (jashtë Kinës).

  Më 2 shkurt raportohet vdekja e parë nga COVID-19 jashtë Kinës – bëhet fjalë për një burrë 44-vjeç nga Filipinet.

  Më 15 shkurt regjistrohet vdekja e parë në Evropë , një turist kinez që kishte shkuar në Francë.

  Më 11 mars raportohen 4.611 raste të vdekjeve nga COVID-19 në mbarë botën, OBSH-ja e shpall pandemi.

  Më 13 mars, epiqendra e koronavirusit zhvendoset në Evropë.

  Më 20 mars regjistrohen mbi 10 mijë vdekje në mbarë botën.

  E derisa në Evropë virusi po bënte kërdinë dhe kishte detyruar shtetet të aplikojnë izolimin total, më 26 prill koronavirusi u zhvendos në SHBA.

  Më 31 prill SHBA-të tejkalojnë Kinën, për nga numri i të infektuarve dhe viktimave të COVID-19.

  Më 26 maj, numri i të vdekurve shkon në mbi 100 mijë.

  Më 19 qershor, koronavirusi përhapet nëpër Amerikën Latine, ku vetëm në Brazil numri i të prekurve shkoi në mbi një milion.

  Më 8 korrik si rezultat i mospajtimeve rreth trajtimit të pandemisë, SHBA-të tërhiqen si anëtare të OBSH-së.

  Më 6 gusht numri i rasteve me COVID-19 në Afrikë shkoi në mbi një milion.

  Më 7 gusht, Meksika bëhet vendi i tretë në botë për nga numri i viktimave nga koronavirusi  me 50 mijë.

  Më 11 gusht, Rusia pretendonte se kishte zhvilluar vaksinën e parë kundër COVID-19, por ekspertët kanë dyshime për këtë.

  Më 16 gusht, Italia rikthen masat kufizuese nga frika se Evropa mund të goditet nga vala e dytë e COVID-19.

  Më 25 gusht, Gaza aplikoi masën e izolimit total pavarësisht se prej muajsh mbante të mbyllur kufijtë.

  Më 26 gusht, India regjistroi numrin më të madh të rasteve ditore në botë.

  Më 27 gusht, Peruja tejkalon Belgjikën për nga numri i rasteve ditore.

  Më 5 shtator fillon aplikimi i izolimit total lokal dhe masat e reja kufizuese në Britani të Madhe nga frika e valës së dytë të COVID-19.

  (Top Channel)

  Prince Caffe shpërblen për festa Fitoren me veturë Fiat 500
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Kandidati për president i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani sot theksoi se ka marrë informacione se lufta në lindjen e Mesme mund të...
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  "Trashëgimia e Roberto Cavallit do të jetojë përmes artit të tij, krijimtarisë së tij dashurisë për natyrën, kafshët dhe nëpërmjet familjes së...
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka ndarë momenter nga pritja që i është bërë në Pallatin Elysee në Paris, ku u prit...
  Të tjera
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka ndarë momenter nga pritja që i është bërë në Pallatin Elysee në Paris, ku u prit...
  Lajme12 Prill 2024
  Sibel Halimi, drejtoreshë të Kulturës në Komunën e Prishtinës, ka reaguar për vrasjen e një gruaje sot në Ferizaj. Ajo në një...
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Rreth 40 lëshime raketash janë identifikuar duke kaluar nga Libani, tha ushtria izraelite. Në një postim në Telegram, Forcat e Mbrojtjes së...
  Lajme12 Prill 2024
  Në shenj revolte dhe reagimi për vrasjen e 21-vjeçares në Ferizaj, Kolektivi Për Mendim dhe Veprim Feminist, të hënën në orën 17:30...
  Lajme12 Prill 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka reaguar për ngjarjen e rëndë që ka ndodhur sot në Qendrën për Punë Sociale në Ferizaj,...
  Lajme12 Prill 2024
  Avokati Azem Vllasi, thotë se shtetet perëndimore po e tolerojnë presidentin serb, Aleksander Vuçiqin, kjo për arsye që ai të mos shkojë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.