×
 • Lajme
 • Lajme

  Shtatzënat me drojë se mund të infektohen nga pacientët me COVID-19, Durmishi: S’mund të ndodhë

  FrontOnline
  07 Gusht 2020

  Një pjesë e repartit të Gjinekologjisë në QKUK është vënë në shërbim të pacientëve me COVID-19.

  Por, nga ky vendim janë shqetësuar shtatzënat që janë në spital pasi frikësohen se mund të infektohen bashkë me foshnjat.

  Mjeku Basri Durmishi nga ky repart thotë se kontakti i pacientëve me COVID-19 dhe atyre të gjinekologjisë është i pamundshëm, pasi për këtë i kanë marrë masat.

  “Pacientet kanë pasë të drejtë të ndihen të rrezikuara, por kjo pjesë e gjinekologjisë është i ndarë fizikisht dhe i ka shenjat treguese që janë vetëm pacientët me COVID-19 dhe jo të tjerët. Po ashtu, ashensori sterilizohet menjëherë dhe hyrja e pacientëve është e veçantë nga e tyreve me COVID-19”.

  Durmishi në Edicionin Special tregoi për numrin dhe gjendjen e të infektuarve që po trajtohen në këtë pjesë të ndarë për ta.

  “Në repartin tonë janë të shtruar 11 pacientë, pesë prej tyre janë të konfirmuar me koronavirus, ndërsa për gjashtë prej tye po i presim rezultatet. Nëntë pacientë janë me oksigjenoterapi, ndërsa një është në gjendje më të rëndë. Kemi kërkuar transfer në mjekësinë intensive sportive, por as atje s’ka vend”.

  Banorja e 13-të e BBVK rrëfen ngjarjen e frikshme që i ka ndodhur
  Nga Rubrika
  Lajme01 Mars 2024
  Parlamenti Evropian i ka bërë thirrje Këshillit Evropian për heqjen e menjëhershme të masave ndaj Kosovës. Kështu thuhet në Rezolutën e miratuar...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Këshilltarja politike e Kryeministrit Albin Kurti për Luginën e Preshevës, Ardita Sinani, ka publikuar pamje të rralla kur ishte votuar në Preshevë...
  Lajme01 Mars 2024
  Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës bën me dije se sot ajri në kryeqytetin tonë nuk është i shëndetshëm, dhe u...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli ka deklaruar për Front Online se çështja e dinarit nuk është dashur fare të jetë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Ndarja e fondeve për Ukrainën është thelbësore. Kështu deklaroi kreu i Pentagonit, Lloyd Austin, duke nënvizuar se nëse Ukraina humbet luftën, vendet...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Pas vrasjeve të ditës së djeshme të banorëve të Gazës nga ushtria izraelite, kur mbetën të vdekur më shumë se 100 palestinezë,...
  Sport01 Mars 2024
  Arda Guler nuk pritet të rrisë rolin e tij në Real Madrid në sezonin e ardhshëm. Reprezentuesi turk ka përjetuar një fillim...
  Lajme01 Mars 2024
  Deputetët opozitarë  e kanë quajtur gabim të rëndë mospjesëmarrjen e kryeministrit në këtë Samitin rajonal që u mbajt në Tiranë, ndërkaq kërkojnë...
  Lajme01 Mars 2024
  Sekretari Organizativ në PSD, Nol Nushi ka deklaruar se këtë vit nuk do të ketë zgjedhje në Kosovë. Sipas Nushit, zgjedhje të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.