×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shokohet opinioni në Gjermani, mbajti për pesë vite në shtrat të ëmën e vdekur – e bëri për t’ia marrë pensionin

  FrontOnline
  01 Korrik 2020

  Opinioni në Gjermani është shokuar kur policia më 15 qershor gjeti trupin e pajetë të një gruaje, që kishte ndërruar jetë pesë vite më parë, shkruan Bild.

  Trupi i Jozefa L është zbuluar në qytetin gjerman Bruhza. Ajo kishte ndërruar jetën në moshën 89-vjeçare dhe atë pesë vite më parë, transmeton Telegrafi.

  Gjatë gjithë kësaj kohe trupi i saj i pajetë kishte qëndruar shtrirë në shtrat në shtëpinë ku jetonte me djalin Klaus L. 65-vjeç.

  Ai kishte fshehur vdekjen e të ëmës nga zyrtarët me qëllim që të mund ta merr pensionin e saj. E siç raporton Bild, gruaja nuk ishte parë për më shumë se tetë vite, e derisa ishte gjallë kishte punuar si kujdestare e fëmijëve dhe pastruese në një mishtore.

  Kur u vërejt mungesa e saj, i biri u kishte thënë të afërmve dhe fqinjëve se ajo është e sëmurë dhe po qëndron e shtrirë, ku Klaus kinse po kujdesej për të.

  Megjithatë, fqinjëve u është dukur gjithçka e dyshimtë, dhe pa u menduar dy herë i kishin telefonuar policisë për të shuar dilemën e tyre.

  “Dilte në mëngjes për të shëtitur me biçikletë. Kurrë nuk ka blerë pelena, produkte tjera për personat e sëmurë që janë të palëvizshëm apo edhe ushqim për dy persona. Por edhe kur dikush kërkonte që ta vizitonte, Klaus u thoshte se nuk dëshiron ta shoh askënd sepse ndihet shumë e lodhur”, ka deklaruar një mik i tij për Bild.

  Me urdhër të gjykatës policia është futur në shtëpi ku ka hasur në trupin e pajetë. Klaus u ka thënë se ka vdekur për shkaqe natyrale në gusht të vitit 2015, kurse autopsia i ka konfirmuar pretendimet e tij.

  Dyshohet që Kalus kishte marrë pensionin e saj dhe jetonte nga ato para sepse nuk kishte të ardhura tjera. E policia është duke hetuar rastin, kurse aktualisht Klaus po vazhdon të jetoj në po atë shtëpi.

  Nga 10 janari fillojnë reduktimet, këto vende do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Një tërmet është regjistruar rreth orës 22:22 në Tiranë, i cili raportohet të ketë qenë i magnitudës 2.4 të shkallës Rihter Sipas...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Një 15 vjeçar shqiptar është arrestuar nga policia greke pasi qëlloi me thikë një bashkëmoshatar të tij grek. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Janë pajisur me urdhër mbrojtës dy persona në Korçë, pasi që dy 52-vjeçarë kanë ushtruar dhunë ndaj tyre. Njëri ushtronte dhunë nga...
  Të tjera
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Pas Vrapçishtit dhe takimit me banorët e malësisë së Tetovës, Fronti Evropian, tubimin qëndror sonte e ka mbajtur në Shkup në Sheshin...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Vip21 Prill 2024
  Xhuli dhe Blero janë dy personazhe të njohura në vendin tonë. Të dy përjetuan një aventurë të njejtë, rrugëtimin në “Big Brother”....
  Vip21 Prill 2024
  Ledjona Xheladinaj, gazetarja që ishte një prej protagonisteve në këtë edicion të tretë të Big Brother VIP, ishte e ftuar pasditen e...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Imami Ahmed Kalaja deklaroi sot se ka një familje të madhe. Kalaja tha se është baba i 10 fëmijëve. Imami tha se...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.