Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shkupjani organizoi turne futbolli pa respektuar masat për mbrojtje nga COVID-19, Prokuroria me procedurë ndaj tij

  FrontOnline
  13 Gusht 2020

  Prokuroria Themelore Publike Shkup deri tek Gjykata Themelore Penale e Shkupit sot ka parashtruar propozime për dhënien e urdhër ndëshkimeve kundër gjithsej 17 personave për vepër penale – Mosveprim sipas rregullave shëndetësore gjatë epidemisë nga neni 206, paragrafi 1 nga Kodi penal.

  Siç theksohet në kumtesën nga prokuroria, një nga të akuzuarit ka vepruar në kundërshtim me Vendimin për zbatimin e masave të mbrojtjes me COVID-19 gjatë mbajtjes së treningjeve në klube dhe luajtje të ndeshjeve të futbollit pa publik. I akuzuari ka organizuar dhe ka mbajtur turne në futboll të vogël në kënd për lojëra, ku përveç lojtarëve ishte i pranishëm edhe publik prej rreth 100 personave.

  Të akuzuarit tjerë nuk kanë vepruar në pajtim me Vendimin për ndalesë dhe regjim të veçantë për lëvizje në territorin e Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe gjatë orës së atëhershme policore janë hasur si lëvizin në lokacione të ndryshme.

  Për të gjithë të akuzuarit prokurorët publikë kompetentë propozuan gjoba prej 100 gjobave ditore me vlerë individuale në bazë ditore pre 20 eurove në kundërvlerë të denarit.

  Banori/banorja i/e dhjetë: Jeta të ofron njerëz të këqij, por unë ua gjej vendin
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Është “ndoshta” koha për një sekretar të përgjithshëm të NATO-s që vjen nga Britania e Madhe, duket të ketë sugjeruar presidenti amerikan,...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Kryeministri i Britanisë së Madhe, Rishi Sunak është takuar me presidentin amerikan, Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë. Sunak ka thënë se...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...
  Të tjera
  Lajme08 Qershor 2023
  Deputeti i VV-së Armend Muja nuk ka pranuar se ka përplasje mes Kosovës dhe aleatëve kyç, SHBA-së dhe BE-së sa i përket...
  Vip08 Qershor 2023
  Xhuli, ditët e fundit po kalon pushimet në Turqi. Por, me postimin e fundit të Atdheut, u kuptua se edhe ai është...
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku është kryetari i parë që nuk e ka përjashtuar mundësinë e parë që...
  Lajme08 Qershor 2023
  Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, ka thënë se nëse diçka ndodhë në Kosovë, situata mund të eskalojë shpejt. E para e shtetit...
  Lajme08 Qershor 2023
  Nisma e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për ta rrëzuar Qeverinë Kurti II nuk duket se po merr përkrahje nga partitë tjera...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.