Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Shemsi Jashari nxjerr faktet: Misionet ndërkombëtare dënuan për “krime lufte” 34 shqiptarë dhe vetëm katër serbë

  FrontOnline
  19 Korrik 2020

  Njohësi i çështjeve politike dhe Drejtori i Organizatës “Demokracia Fillon Këtu”, Shemsi Jashari, ka publikuar dëshmi mbi rolin e “EULEX-it” në dënimin e krimeve të luftës.

  Në të gjeturat e tij, Jashari shkruan se nga misionet ndërkombëtare nga viti 2000 deri me 2018, për krime lufte janë dënuar: 34 shqiptarë dhe katër serbë.

  Tutje Jashari ka publikuar edhe grafikone për punën e EULEX-it në dënimin siç thuhej të krimeve të luftës.

  Shemsi Jashari ka shtuar se misioni i EULEX-it, vazhdoi traditën e UNMIK-ut, me një qasje të njejtë në raport me hetimin e krimeve të luftës. Ndonëse kishte dëshmi të mjaftueshme për krimet e kryera nga Serbët ndaj shqiptarëve, asnjë lëndë të madhe të masakrave të kryera në Kosovë nuk e hetoi e as nuk e gjykoi.S

  hkrimi i plotë nga Shemsi Jashari:

  Tendenca për të barazuar agersorin me viktimën shihen qartë si në misionin e EULEX-it ashtu edhe të UNMIK-ut. Nga misionet ndërkombëtare nga viti 2000 deri me 2018, për krime lufte janë dënuar:
  34 shqiptarë
  4 Serb
  Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit (EULEX) punën në Kosovë zyrtarisht e ka filluar në fund të vitit 2008, me marrjen e kompetencave nga

  Misioni i UNMIK-ut. Ky mission në Kosovë plotësisht është operacionalizuar në muajin prill të vitit 2009.Misioni i EULEX-it në fillim të mandatit e ka pasur rolin e mbikëqyrjes, të këshillimit dhe të udhëzimit në fushën e doganave, policisë, gjyqësorit dhe të sistemit të burgjeve, krahas kompetencës ekskluzive në gjykimet për krimet e luftës. EULEX- i, po ashtu, ka vepruar në lidhje me akuzat për veprat penale me prapavijë etnike dhe politike, krimin e organizuar dhe terrorizmin.Edhe Eulex vazhdoi misionin e UNMIK-ut, sa i përket hetimit dhe gjykimit të krimeve të luftës ishte i përqendruar tek ndjekja e shqiptarëve kryesisht pjestarë të UÇK-së, dhe nuk u morr aspak me hetimin e krimeve serbe të kryera në Kosovë.Misioni i EULEX-it, vazhdoi traditën e UNMIK-ut, me një qasje të njejtë në raport me hetimin e krimeve të luftës. Ndonëse kishte dëshmi të mjaftueshme për krimet e kryera nga Serbët ndaj shqiptarëve, asnjë lëndë të madhe të masakrave të kryera në Kosovë nuk e hetoi e as nuk e gjykoi.Duke shikuar statistikat shohim se EULEX ka ndjekur dhe gjykuar 4(katër) fish me shumë shqipëtarë sesa Serb për krime lufte edhe pse botërisht dihet se Serbia ishte ajo që ksihte kryer Krime në Kosovë.

  Petrol Company zbret çmimet në Ditën e Verës: Benzinë 1.70 euro dhe Diesel 1.85 Euro për litër
  Nga Rubrika
  Lajme29 Maj 2023
  KFOR-i është duke e ruajtur sigurinë e objekteve të komuanve në veri të vendit, aty ku sot do të nisin punën kryetarët...
  Lajme29 Maj 2023
  Ambasadori amerikan, Jeffrey Hovenier, sot do të zhvillojë një takim me kryetarët e komunave veriore. Bëhet e ditur se takimi do të...
  Lajme29 Maj 2023
  Grupe qytetarësh serbë u mblodhën para ndërtesës së komunës në Leposaviq për të kundërshtuar marrjen e pushtetit lokal nga kryetari i ri...
  Të tjera
  Lajme28 Maj 2023
  Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, ka replikuar me deputetin e VV-së, Dimal Basha në rrjetin social Tëitter për...
  Lajme28 Maj 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka uruar presidentin turk, Recep Taip Erdogan për fitoren në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale në Turqi. Kurti...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky përshëndeti të dielën rizgjedhjen e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili pavarësisht lidhjeve të ngushta me liderin...
  Lajme28 Maj 2023
  Fitorja e Rexhep Taip Erdogan në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Turqi ka bërë që të ketë festë në qytetin...
  Bota/Rajoni28 Maj 2023
  Nga 75,42 për qind të votave të numëruara, presidenti Erdogan kryeson në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale me 53,41 për qind...
  Lajme28 Maj 2023
  Bojkotohet mësimi në shkollat në veri të Kosovës. Mediat serbe raportojnë se në të gjitha shkollat në veri nuk do të mbahet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.