×
Etiketë: ndërkombëtare
Lajme27 Shtator 2020
Kryeparlamentarja Vjosa Osmani, me rastin e ditës ndërkombëtare të turizmit, përmes një videoje të shkurtër ka treguar disa nga bukuritë e Kosovës. Osmani ka thënë se natyra e Kosovës është burim qetësie për të gjithë...
Bota/Rajoni26 Shtator 2020
Kryeministri britanik Boris Johnson bëri thirrje sot që bashkësia ndërkombëtare të bashkëpunojë më ngushtë për të luftuar pandemitë, duke premtuar një shtesë prej 500 milion stërlinash për fondin global të vaksinave COVAX. “Pas nëntë muaj...
Lajme25 Shtator 2020
Deputeti i PDK-së, Uran Ismaili ka reaguar ndaj zhvillimeve të ditës së sotme të arrestimeve dhe bastisjeve në zyrat e OVL të UÇK-së. Ai ka thënë se këto pamje e rikthejnë një kohë të padëshiruar...
Bota/Rajoni22 Shtator 2020
Të gjithë udhëtarët ndërkombëtarë duhet të kenë mundësinë të bëjnë një test të shpejtë COVID-19 përpara fluturimeve të tyre, propozoi sot Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror (IATA). “Në këtë mënyrë, pasagjerët nuk do të kenë...
Bota/Rajoni22 Shtator 2020
Autoriteti Emërues, ambasadori Lars-Gunnar Wigemark, pas marrjes së rekomandimeve nga paneli përzgjedhës i pavarur, emëroi gjashtë gjykatës të tjerë në Regjistrin e Gjykatësve Ndërkombëtarë në pajtim me nenin 28(4) të Ligjit për Dhomat e Specializuara...
Lajme19 Shtator 2020
Mediumi prestigjioz britanik BBC ka raportuar sot në lidhje me operacionin në shkallë të gjerë të mbylljes së kazinove të paligjshme në Karaçevë gjatë mbrëmjes së djeshme nga Policia e Kosovës. BBC kontaktoi Jetish Malokun,...
Lajme18 Shtator 2020
Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Hekuran Murati ka pyetur Qeverinë se ku kanë mbetur 300 milionë euro financim e kredi shtesë që ua dha Kuvendi për t’i ndihmuar qytetarët e bizneset. Murati në një postim në...
Lajme16 Shtator 2020
Ish-presidenti i Shqipërisë Sali Berisha ka deklaruar se moratoriumi njëvjeçar për mos anëtarësim në organizata ndërkombëtare ishte një lëshim nga ana e delegacionit të Kosovës të kryesuar nga kryeministri Avdullah Hoti. Ai në emisionin Rubikon...
Front TV16 Shtator 2020
Lëvizja Vetëvendosje ka thënë se zotimi i Qeverisë Hoti se Kosova nuk do të aplikojë për anëtarësim në organizata ndërkombëtare, përbënë precedent të rrezikshëm. Deputetja e LV-së, Fitore Pacolli në një konferencë për media, ka...
Ekonomi15 Shtator 2020
Kryetari i Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri është takuar sot me kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti, me të cilin ka biseduar për projektet zhvillimore të Vushtrrisë. Ai me këtë rast tha se kryeministri Hoti dhe...
Lajme14 Shtator 2020
Shërbimi Korrektues i Kosovës ka organizuar sot një takim të përbashkët me bashkëpunëtorë INL, ICITAP, OSBE, EULEX dhe AKSP, me qëllim të harmonizimit të planit të trajnimeve për stafin e SHKK-së. Drejtori i përgjithshëm i...
Lajme10 Shtator 2020
Mesatarisht çdo vit 800 mijë njerëz në botë i japin fund jetës dhe shumë më tepër se kaq tentojnë të vetëvriten. Organizata Botërore e Shëndetësisë thekson se vetëvrasjet nuk ndodhin vetëm në vendet me të...
Lajme07 Shtator 2020
Ish-ambasadori i Kosovës në SHBA dhe Turqi, Avni Spahiu, nuk sheh ndonjë problem që Kosova të hapë ambasadë në Jerusalem, pasi sipas tij, këtë e ka bërë edhe partnerja strategjike e Kosovës, Shtetet e Bashkuara...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.