×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  SHBA/ Në zonën e protestës në Seattle, një burrë i vrarë me armë dhe një adoleshent i plagosur

  FrontOnline
  30 Qershor 2020

  Policia në Seattle thotë se një sulm në zonën e bllokuar nga protestuesit në qytetin Seattle, në lagjen Capitol Hill, ka lënë një burrë të vdekur dhe një djalë 14-vjeçar të plagosur.

  Departamenti i Policisë në Seattle iu përgjigj raporteve të shumta për të shtëna rreth orës 3 të mëngjesit. Policia tha se telefonuesit njoftuan se disa persona të paidentifikuar i kishin qëlluar një fuoristrade të bardhë që kishte qenë tek një nga barrierat e zonës së protestës.

  Susan Gregg, një zëdhënëse në Qendrën Mjekësore të Seattle’s Harborview, raportoi se një burrë që u pranua pas të shtënave kishte vdekur. Policia tha se viktima e dytë, një mashkull 14 vjeç, ishte shtruar në spital me lëndime në armë.

  Asnjë i dyshuar nuk është identifikuar publikisht. Policia tha se po hetonte incidentin, por se ndërsa kërkonte në makinën e qëlluar për evidencë, zbuloi se skena e krimit ishte “trazuar”.

  Policia thotë se kjo është gjuajtja e dytë vdekjeprurëse me armë në zonë, e cila tashmë njihet si Zona e Protestës së Organizuar në Capitol Hill, ose CHOP. Ajo u vendos më 8 qershor nga demonstruesit që protestonin kundër dhunës së policisë dhe vrasjes së George Floyd-it, pasi Departamenti i Policisë në Seattle u largua nga godina në pjesën lindore të qytetit.

  Duke folur para gazetarëve në vendin e ngjarjes të hënën, Shefja e Policisë së Seattle-it, Carmen Best tha: “Mjaft më”, dhe tha se ishte koha që protestuesit të linin zonën për hir të sigurisë publike. Ajo tha se dy të shtënat fatale dhe dëmtimet e shumta gjatë periudhës prej një jave e gjysëm dëshmojnë se situata është “e rrezikshme dhe e papranueshme”.

   Petrol Company  prin me çmime me të lira në derivate dhe shumë oferta të tjera
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka thënë se ka vërtetë rëndësi shkatërrimi i objektivave ruse në rajonet kufitare. Ai është shprehur se janë...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë thënë se janë të shqetësuara për thellimin e bashkëpunimit mes Rusisë dhe Koresë së Veriut. Pentagoni...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Një zjarr masiv ka përfshirë kullotat e fshatit Mashkullorë të Gjirokastrës. Fillimisht zjarri është shfaqur rreth orës 13.00 në malet e kësaj...
  Të tjera
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë thënë se janë të shqetësuara për thellimin e bashkëpunimit mes Rusisë dhe Koresë së Veriut. Pentagoni...
  Lajme18 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, priti në takim emisarin special të BE-së,...
  Lajme18 Qershor 2024
  Për të mërkurën parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell dhe shumë i nxehtë. Era do fryjë drejtimesh të ndryshme me shpejtësi...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Një zjarr masiv ka përfshirë kullotat e fshatit Mashkullorë të Gjirokastrës. Fillimisht zjarri është shfaqur rreth orës 13.00 në malet e kësaj...
  Sport18 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord pa e goditur ende topin për Portugalinë në Euro 2024 – por ka humbur një tjetër....
  Lajme18 Qershor 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka thënë të martën se dy vendet duhet të bëjnë hapa për...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.