×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Selmanaj bën thirrje për lënie të inateve, kërkon votimin e marrëveshjeve ndërkombëtare

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj gjatë seancës së sotme të Kuvendit të Kosovës, ka thënë se vet procesi i votimit të marrëveshjeve ndërkombëtare është kompleks, raporton Front Online.

  “Kur vet kërkesa kushtetuese që për marrëveshje ndërkombëtare kërkohen 2/3 e votave, unë mendoj që e tejkalon logjiken e gjykimit që lidhet me mandatin e një qeverie. Për ta votuar një Qeveri, duhen 61 vota, por për të votuar një marrëveshje ndërkombëtare duhet 2/3 e votave. Kjo flet që marrëveshja ndërkombëtare janë edhe më komplekse por edhe të rëndësishme për gjithë spektrin politik”, ka thënë ai.

  Sipas Selmanajt, Qeveria e kaluar nuk ka qenë kundër iniciativave të PDK-së.

  “Në mandatin e qeverisë së kaluar, më tepër po u`a rikthej në kujtesë deputetëve të PDK-së, që nuk kemi qenë kundër Ligjeve të propozuara nga ju, e as kundër Pakos së propozuar nga ju, por kemi qenë kundër shkeljes së dispozitave kushtetuese që kemi menduar që nuk duhet të bëhet”, ka thënë tutje Selmanaj.

  Për sa i përket votimit të dhe rishikimit të marrëveshjeve ndërkombëtare, Selmanaj ka theksuar që do të qëndrojnë prapa tyre, raporton tutje Front Online.

  “Ne si Qeveri në momentin kur e kemi marr mandarin, i kemi pasur dy mundësi, ose që të i rishikojmë këto dy marrëveshje menjëherë, ose të shprehim vullnetin tonë dhe tq qëndrojmë prapa këtyre marrëveshjeve. Ne jemi zotuar që do të qëndrojmë pas këtyre marrëveshjeve përkundër që ne nuk jemi negociues të saj”, ka deklaruar ai.

  Kështu Selmanaj, u ka bërë thirrje deputetëve që t`i lënë inatet dhe t`i votojnë këto marrëveshje.

  “Meqenëse interesi i këtij vendi është mbi 61 vota, po ju lus që rezoni shtetëror të jetë mbi inatet dhe interesat që i kemi”, ka thënë ai. /Front Online

  https://www.facebook.com/FrontOnlineMedia/videos/314968459669576/?v=314968459669576&notif_id=1592833521189841&notif_t=live_video_explicit

  Rikthehet Blasta, Artani i kërkon falje nga zemra
  Nga Rubrika
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ambasadorja gjermane në Serbi, Anke Konrad, në një intervistë për mediat serbe deklaroi se është shumë e rëndësishme që të gjitha marrëveshjet...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kuvendi i Komunës së Prishtinës sot mban mbledhje të jashtëzakonshme për shkarkimin e kryesuesit të Kuvendit, Pëllumb Bajçinovci. Karrigen e kësaj pozite, Front...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani është duke qëndruar aktualisht në Doha të Katarit. Ajo përmes një postimi në Facebook, ka thënë se...
  Të tjera
  Vip27 Shkurt 2024
  Mikela Pupa e ftuar në rubrikën e E Diell, “Mos i bjer me top” ka folur për të dashurin e saj aktual....
  Lajme27 Shkurt 2024
  Oficerët doganorë kanë parandaluar tentim-kontrabandimin e pajisjeve elektronike në Vermicë. Sipas një komunikate për media, pas ndalimit të një autobusi, personi përgjegjës...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka pritur në takim Drejtorin Ekzekutiv të Institutit të Krimeve të Kryera gjatë Luftës në...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist ka bërë thirrje që nesër (e mërkure) të protestohet kundër vendimit të Apelit për kthimin në...
  Lifestyle27 Shkurt 2024
  Ngrënia e disa ushqimeve mund të ndikojë në shëndetin e zemrës. Deri më tani, disa studime kanë treguar se një dietë e...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Deputetja nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Hykmete Bajrami, ka thënë se në Ministrinë e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, janë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.